atviras
Uždaryti

Raidžių mokymasis veikiant!: raidė P yra veikla. GCD santrauka

Skyriai: Kalbos terapija

Tikslai:

  • Švietimo:
    • išsiaiškinti garsų [P], [Pi] artikuliaciją;
    • tobulinti foneminės analizės ir sintezės įgūdžius;
    • išmokti nustatyti garso padėtį žodžiuose;
    • supažindinti vaikus su grafiniu raidės P vaizdu;
    • mokyti skiemenų AP, PA analizės ir sintezės.
  • Korekcinis:
    • lavinti vaikų artikuliacinį aparatą; mimikos raumenų raumenų tonuso normalizavimas;
    • plėtoti kalbinį kvėpavimą;
    • ugdyti klausos atmintį, dėmesį ir suvokimą;
    • ugdyti gebėjimą susikaupti;
    • išmokti kurti gramatiškai taisyklingus sakinius;
    • įtvirtinti gebėjimą derinti žodžius sakinyje;
    • tobulinti sklandaus kalbėjimo įgūdžius.
  • Švietimo:
  • ugdyti gebėjimą dirbti visos pamokos metu.

Įranga: temos nuotraukos (du berniukai Petya ir Pasha, burlaivis, paštininkas); paveikslėliai žodžių darymui iš pirmųjų garsų (išvardijami pamokos metu); vokai su užduotimis; dalykiniai paveikslėliai garsui „P“ žodžio pradžioje, pieštukai, paveikslėlių kortelės ir garso padėties žodyje schema, rinkiniai skiemens schemai sudaryti, atskiri veidrodžiai; laiškus.

STUDIJŲ PROCESAS

I. Organizacinis momentas

Logopedas: Džiaugiuosi jus visus matydamas. Nusišypsokime vieni kitiems ir pradėkime treniruotis.

Psichologinis požiūris

Vienas du trys keturi Penki.
Mes dabar vėl
Žiūrėk, klausyk, galvok,
Ir netrukdykite vienas kitam.
Klasėje, žaidime
Kalbamės ramiai.
Ir mes niekur neskubame.

II. Atsipalaidavimas. Bendrosios motorikos, balso, kvėpavimo, veido mimikos ugdymas. Veido masažas

1. Bendras atsipalaidavimas

Logopedas: Pamokos pradžioje dar šiek tiek pailsėsime, o tada atliksime artikuliacinę gimnastiką.

Blakstienos nusileidžia.
Akys užmerktos.
Mes užmiegame su stebuklingu sapnu,
Skrendame į pasakų šalį.
Vienas du trys keturi Penki -
Dar kartą pažiūrėkime akimis.

2. Veido raumenų masažas

Logopedas:Šiandien lauke labai šalta, mes visada linksmi ir linksmi, nes mums padeda masažas „Mūsų saulė“. Ar parodysime, kaip tai darome? Delnas yra saulė, o pirštai yra spinduliai.

saule, mieloji (glosto sukamaisiais judesiais dešinė ranka kairysis delnas ir atvirkščiai pakaitinis pirštų glostymas)
Pasidalykite savo galia
Pabusti spinduliai
Sušilkite, mažieji
Saulė šildė mano veidą (glostantys judesiai nuo kaktos vidurio iki ausų viršaus)
Sušilo, sušilo
Pasitrinsime skruostus, nosį (glostoma nuo nosies iki vidurinės ausų dalies)
Šaltis mūsų nepasivys
Mūsų lūpos šypsojosi (glostoma nuo smakro vidurio iki ausų apačios.
Mūsų rankos ištiestos Ištieskite rankas aukštyn

Logopedas: Vėl nusišypsokime vieni kitiems ir atsisėskime.

3. Artikuliacinė gimnastika

Pratimai:„Langas“, „Šukos“, „Samovaro pūkai“, „Malyar“.

III. Tarimo ir raštingumo pratimai

1. Pranešimas apie užsiėmimo temą

Logopedas: Pažvelkite į mūsų svečius Paša ir Petya (eksponuojamos nuotraukos, kuriose pavaizduoti du berniukai) Kokį garsą pirmą kartą išgirstate jų varduose? Spėkite, apie kokius garsus šiandien kalbame? (Apie garsus [П], [Пь].)

2. Garsų charakteristikos [ P |. [Pi|

Logopedas: Paimkite veidrodžius. Pasakykite garsą [P]. Ką tu matai? (Lūpos sugniaužia ir atsitraukia.) Garsas [P| balsis ar priebalsis? (Priebalsis). Uždėkite ranką ant gerklės, paleiskite garsą. Ar balsas miega ar skamba? (Miega.) Taigi, ar garsas [P] yra kurčias ar įgarsintas? (Kurčias.) Kokį garsą mes tariame tvirtai [П] ar [Пь]? (Garsas [P |.) O kaip mes ištariame garsą [P]? (Minkštas.)

3. Foneminio suvokimo ugdymas

Logopedas: Pasha ir Petya mėgsta groti pianinu. Grokime jų mėgstamas dainas kartu

Garso fortepijono žaidimas

Logopedė kviečia vaikus groti „Skambučiu fortepijonu“, groti daineles

pa-pa-pa pa-pa-pa pa-pa-pa
poo-poo-poo-poo-poo

Skiemeniai su kietu garsu grojami mėlynais klavišais, o su švelniu priebalsiniu garsu – žaliais klavišais.

4. Foneminių procesų raida

Logopedas: Paša ir Petya burlaiviu ketina leistis į kelionę aplink pasaulį (eksponuojama burlaivio nuotrauka) Padėkime susikrauti lagaminus kelionei.

Žaidimas „Paskirstykite į skiemenis“

Temos nuotraukos: pa-lat-ka, pu-go-vi-tsa, douche-ka, pe-che-nye, pi-la, raid-mo ir kt.

5. Kvėpavimo pratimas

Logopedas: Lagaminai supakuoti. Laikas eiti. Padėkime savo burlaivui leistis į kelionę

Pratimas „Pripūsk bures“

Pučiame bures
Ranka patikriname pilvuką.

6. Fizinė pauzė Pratimas "Laivas"

Jis pradėjo siūbuoti denį,
Prispauskite koją prie denio!
Stipriau spaudžiame koją,
O kitą atpalaiduojame

7. Garso diferencijavimas. Žaidimas "Pašto dėžutės"

Logopedas: Mūsų vaikinai jau seniai buvo kelyje. Daug laiškų jiems atsiuntė draugai. Pažiūrėk, kas tai? (Tai paštininkas.) Ką jis mums atnešė? (Laiškai.) Koks pirmasis garsas žodyje „paštininkas“? (Garsas P.) Kokį garsą pirmą kartą išgirdote žodyje „raidės“? (Garsas [Pi].) Tai laiškai Pašai ir Petijai. Padėkime paštininkui surūšiuoti laiškus į pašto dėžutes. Į pašto dėžutes išsiųsime laiškus su paveikslėliais, kurie prasideda garsais P ir P.

8. Foneminės analizės ir sintezės formavimas

Žaidimas "Laiškai"

Logopedas: Vaikinai, žiūrėk, mes taip pat gavome laiškų nuo Petjos ir Pašos. Tai ne paprasti laiškai, o užduočių laiškai. Jie prašo mūsų padėti atlikti užduotis.

Pirmoji raidė

Logopedas:Štai pirmajame laiške vaikinų prašoma pakeisti pirmąjį garsą ir išsiaiškinti, kokius žodžius jie gauna.
Pirmąjį garsą žodžiuose pakeičiame garsu P: taškas, karutis, žemėlapis, berniukas, tiltas, kuolas.
Pirmąjį garsą pakeičiame garsu Pi: daktaras, kopėčios, medis, žalias, šakutė, medalis.

Antra raidė

Logopedas: turite nustatyti garso vietą žodžiuose naudodami garso juostą „Žuvis“.
Žodžiai: sriuba, krapai, virėjas, lempa, pjūklas, taupyklė, kelmas.

Trečia raidė

Vaikai kviečiami atlikti garsinę skiemenų AP PU OP analizę

ketvirta raidė

Logopedas:Žodžius reikia sudaryti iš pirmųjų paveikslėlių pavadinimų garsų. (Paveikslėliai rodomi.)

Pelėda, ūsai, patranka (žodis „sriuba“).
Viryklė, sraigė, duona (žodis „pūkas“).
Panama, antena, rožė (žodis „garas“).

Logopedas: Koks yra bendras visų žodžių garsas? ([P]). Pavadinkite žodžius, prasidedančius garsu [P]. (Pūkuotukas, par.). Kas yra žodis, kur garsas [P| pabaigoje. (Sriuba.) Kur garsas [P| Viduryje? (Letenėlė.)

9. Pažintis su P raidės grafiniu vaizdu

Penkta raidė.

Logopedas: Vaikinai, jums reikia padėti sutaisyti raidę P. Bet norint atlikti užduotį, reikia išmokti, kaip rašoma raidė P. Žiūrėkite, čia yra raidė P. Kaip ji atrodo? (Ant skersinio, ant vartų.) Klausyk, aš tau pasakysiu eilėraštį apie raidę P.

Raidė P atrodo kaip tiltas
Per tiltą eina praeivis.
Ir žemyn per praėjimą
Garlaivis plaukia.

10. P raidės grafinio vaizdo atkūrimas

Logopedas: Matai, raidė P čia sulaužyta. Pataisyk, prašau. (Vaikams duodami kartoniniai P raidės elementai, iš kurių jie sulanksto raidę)

Galimybė atlikti užduotį lentoje

11. Raidės P vizualinio vaizdo fiksavimas ir koncentracijos ugdymas

Logopedas: Petya ir Pasha prašo surasti ir pabraukti visas P raides (jiems žinomos raidės rašomos ant lapų priešais vaikus).

IV. Leksiko-gramatinės kalbos pusės raida

1. Pratimas "Ką, ką, ką?"

Logopedas: Kas yra Petya ir Pasha? Kokia buvo kelionė? Koks burlaivis? Kokie buvo laiškai?

2. Garsų [П], [Пь] tarimo sakiniuose lavinimas.

Liežuvio virpėjimo tarimas garsais P ir P

Logopedas: Pasha ir Petya savo kelionės metu daug išmoko ir apie tai parašė trumpus eilėraščius. Paklausykime jų, o tada pabandykime kartu juos ištarti.

Pa-pa-pa – pakeliui reikia dribsnių.
Pu-poo-poo - mes pamiršome javus.
Py-py-py – blogai be javų.
Gerti, gerti, gerti – negerti žalio vandens.
Pi-pi-pi – mano žinios.

IV. Pamokos santrauka

Vaikų darbo vertinimas.

Logopedas:Šauniai padirbėta! Puikiai atlikome užduotį, kokių garsų išmokome šiandien? ([P], [Pb].) Įvardykite po vieną žodį su garsu [P].

Užduotys:

  1. Įtvirtinti garsų P, Pb skyrimo ir aiškaus tarimo įgūdžius;
  2. Ugdykite foneminį suvokimą;
  3. Formuoti skiemenų analizės ir sintezės įgūdžius;
  4. Ugdykite atmintį, dėmesį, mąstymą;
  5. Žodyno turtinimas;
  6. Susipažinimas su laišku;
  7. Skaitymo ir rašymo įgūdžių ugdymas.
Medžiaga: vokeliai garso charakteristikoms, veidrodžiai, „Merry Art Stadium“.

Pamokos eiga:
1. Perduotų garsų (A, U, M) kartojimas begarsėje artikuliacijoje.
2. Artikuliacinė gimnastika „Linksmasis menų stadionas“.
3. Probleminės situacijos kūrimas: koks garsas dažniausiai kartojamas?
Papūga sako papūgai: aš, papūga, papūga! Papūga atsakant į papūgą: Papūga, papūga, papūga! (garsas P)
4. Artikuliacijos ir garso charakteristikos P:
Lūpos suspaustos! Lyg sąvaržėlė suspaudė lūpas.
Kaip čia gali prasiskverbti garsas? Juk kelyje yra kliūtis!
Garsas pramušė barjerą ir gavo mus kaip atlygį.
Mes tai ištarėme, bet be balso, deja!
P – kurčias, sprogstamasis, priebalsis, jam patinka būti šalia balsės.
5. Kalbos įkrovimas: PA-PYA, PO-PYO, PU-PYU, PY-PI, AP-AP, OP-OP, UP-UP, YP-YP.
6. P - Pb atskyrimas pagal ausį:
A) pa, pya, po, pe, pu, py, pi, pyu, ap, op, ap, ip, ...
B) dulkės, penki, kulnas, viršus, dainuoti, gėrimas, mokyklos stalas, voras, gaidys, laiškas, garlaivis ...
C) žaidimas „Priešingai“: pa-pa-pa - pya-pya-pya, p-p-p - p-p-p-p, p-p-p-p - p-p-p-p, p-p-p-p - p -pee-pee, up-up-up - up-up-up, op-op-op - op-op-op, oop-up-up - yup-yup-yup, top-top-top - tep-tep -tep.
7. Žaidimas "Kas dėmesingas?" - prisiminti žodžius garsais P, Pb iš G. Judino pasakos „Paršelio diena“:
Paršelis Persikas atėjo į paštą ir paštininkui Petijai pasakė: „Rytoj mūsų šventė, Paršelio diena, noriu nusiųsti siuntinį savo draugei Donutei. Čia, skaroje, pyraguose ir pyraguose. Jis juos labai myli“. O Spurga gyveno kitoje tvenkinio pusėje. „Eidamas toli. Iki švenčių nespėsiu. Geriau plauksiu plaustu “, - nusprendė Petya. Jis atsisėdo ant plausto, iškėlė bures ir plaukė lėtai. Ir staiga pačiame tvenkinio viduryje plaustas atsirišo, ir Petja įkrito į vandenį! Ir jis visiškai nemoka plaukti: „Padėk! Aš skęstu! - šaukia Petja, bet nepaleidžia pakuotės. O kiaulė Spurga sėdi jo namuose ir galvoja: „Ar gaidys nuskęs ar ne? Na persikas girdėjo! Jis įkrito į tvenkinį ir su snukiu pradėjo stumti Petiją į krantą. Kažkokiu būdu jis nuvedė jį į krantą. „Kodėl nepadėjai, Spurga? Juk Petya nešė tau siuntinį. „Taigi, jei žinočiau, kas esu, padėčiau. Ir tu gali peršalti“.
8. Kūno kultūra.
9. a) Įveskite garsą P žodžio pradžioje: ausis, Ulya, Olya, Allochka, pieva, parduotuvė
B) pirmąjį žodžio garsą pakeiskite garsu P: taškas, karutis, žemėlapis, šilkas, šilkas, pyragas, berniukas, tiltas, kuolas.
10. a) pirmąjį garsą žodyje pakeiskite garsu Pb: daktaras, kopėčios, upė, miškas, gydymas, briliantinis žalias, vila, medalis, tinginys, ramybė, kreida.
B) Įvardykite pirmąjį ir antrąjį garsus žodžiuose: pasta, pudelis, lazda, saga, povas, pudra.
11. Žodynas: Paukščiai.
(paveikslėlis) Tai dantytos kaliausės, kurios buvo mūsų paukščių proproproprosenelės! Dabar didžiausias paukštis – strutis – aukštesnis už žmogų, o mažiausias – kolibris – ne daugiau kaip saldainis. Kūdikis, ir skraido visą dieną be poilsio. Jis netgi valgo nektarą iš gėlių, kabantį ore kaip malūnsparnis. Tačiau naminės vištos beveik pamiršo, kaip skraidyti. Visi paukščiai yra padengti plunksnomis, kurios yra jų drabužiai. Pavyzdžiui, povas turi karališką aprangą, bet jo balsas nenaudingas. O pilka neapsakoma lakštingala yra įgudiausia dainininkė. Paukščiai yra kiaušiniai, iš kurių išsirita jaunikliai. Senovės paukščių kiaušiniai buvo futbolo kamuolio dydžio, o kolibrio kūdikio – žirnio dydžio. Norėdami pamaitinti savo alkanus jauniklius, kai kurie paukščiai per vieną vasarą sunaikina daugybę kenksmingų vabzdžių. O kokia nauda iš narve sėdinčio paukščio?
12. Pamokos rezultatas.

Sustiprinimas už klasės ribų.
1 Artikuliacinė ir pirštų gimnastika ..
2. Žaidimas „Priešingai“ – skirtumas tarp P-P
3. Žaidimas „Bėk pas mane“ – išskirtinumas P-P
4. Žaidimas „Prisimink, kartok“: up-op-up, op-up-up, up-up
5. Žaidimas „Ne. Gyvi garsai“ (ap, op, ip)
6. Žaidimas "Atspėk paskutinį garsą?"

Skaitymas ir rašymas:
1. Laiško radimas kasoje.
2. "Iš kiek elementų susideda raidė?"
3. P raidės išdėliojimas iš pagaliukų.
4. Piešimas P ore.
5. Laiškų spausdinimas.
6. Skiemenių AP, UP analizė.
7. Skiemenų AP, UP sintezė.
8. Skiemenų AP, UP spausdinimas.
9. Skaitymas ant kortelės numerio 4.

    Tema: „Skamba [p], [p]. Raidė P. Tikslas: išmokti tarti ir skirti garsus[p] [p] , išmokti pagal klausą atskirti garsus skiemenyse, žodžiuose; toliau mokyti atlikti garsinę analizę ir skiemenų sintezę; įvesti raidę P; lavinti atmintį, dėmesį, foneminę klausą.Įranga : dalykiniai paveikslėliai, sąsiuviniai, pieštukai, raidžių kasos, skaičiavimo pagaliukai, p raidės atvaizdas, mėlyni, žali, raudoni kvadratėliai. X viena pamoka: 1. Laiko organizavimas. Kartojimas.-Vaikai, kokius garsus išmokome ištarti paskutinėje pamokoje? -Skamba[a], [y], [ir] – kokie tai garsai? Kodėl jie yra balsiai? - Prisiminkite ir pavadinkite žodžius šiais garsais. 2. Pamokos tikslo nustatymas.-Vaikai šiandien su jumis išmoksime ištarti du garsus. Bet kas skamba, turite atspėti patys. Atidžiai išklausykite eilėraštį ir nustatykite, kokius garsus paryškinau savo balsu? Iš s Echem, aplankyk mamą p skambina, P Kviečiame jus, draugai, Tik yra P jungas negalimas. Kokius garsus skleidžiu savo balsu? Kokiuose žodžiuose girdėjote garsus?[p] [p]? - Kokius garsus studijuosime šiandien? 3 . Garso tarimas.-Vaikai, atkreipkite dėmesį, kaip taisyklingai tariamas garsas.[P]. -h ar mes darome garsą? Ką daro lūpos išleisdamos garsą? (lūpos suglaustos, liežuvis guli) -Vaikai, kaip jūs manote, kai mes ištariame garsą, oro srovė susiduria su kliūtimi? - Kas yra barjeras? -Vaikai, koks, jūsų nuomone, garsas[P] balsis ar priebalsis? - Kodėl priebalsis? -Vaikai, pasakykite man garsą[P] mes kalbame be balso ar su balsu? Jei garsas tariamas be balso, ar tai reiškia, kad jis kurčias ar įgarsintas? - Iš čia ir garsas[P] kuri? (priebalsis, kurčias, kietas) - Sulenkite pirštus ir kartokite paskui mane: garsas[P] - priebalsis, kurčias, tvirtas. Kietieji priebalsiai bus pažymėti mėlyna lustu. Parodyk man mėlyną žetoną. Garsas[p] garso brolis [p]. Kaip manote, koks tai minkštas ar kietas priebalsis? M minkštus priebalsius žymėsime žalia lustu. Parodyk man žalią lustą. 4. Garsų izoliacija[p] [p], skirtumas. -Dabar žaisime žaidimą „Kietas – minkštas“. Ištarsiu skiemenis. Kai girdi skiemenį su garsu[P] , eikite aukštyn blue chip.O jei skiemuo su garsu[pi] – žalias. Atidžiai klausykite: PA, PYA, PO, PE, PU, ​​PY, PI, PYU, AP, OP, AP, IP. – Dabar žodžius ištarsiu garsais[p] [p]. Jei tu išgirsti žodį garsu[P] , pasiimti kokį lustą? O jei su garsu?[pi], pasiimti kokį čipą?DULKĖS, PENKI, KULNAS, VIRŠUS, DAINUOKITE, PLOJIMAS, GĖRIMAS, RAŠAS STALAS, VORAS, GAIDIS, RAIDĖ, GARINĖ. – O dabar žaisime žaidimą „Priešingai“. Ištarsiu skiemenis su garsu[P] , ir jūs esate tie patys skiemenys su garsu[pi] : PA-PA-PA - PYA-PYA-PY PO-PO-PO - PY-PY-PY - PU-PU-PU - AP-AP-AP - OP-OP-OP - UP-UP-UP- 5. P garsų tarimas žodžiuose. Garso padėties nustatymas žodžiuose.-Vaikai, atkeliavo siuntinys. Koks pirmasis garsas žodyje „paketas“? Pažiūrėkime, kas ten yra. Nuotraukos pakuotėje. Žaidimas "Kas dingo" 6 . Sakinių kūrimas žodžiais ir garsais[p] [p] 7. F iš kultūros minutės Mes, kaip pilki kiškiai, įšokome į pievą. Šok-šok, šokini-šok. Vėjas purto žolę, pakreipia į kairę ir į dešinę. Nebijote vėjo, zuikiai, Linksminkitės pievelėje. Šuolis, šuolis. 8 . Garso analizė ir sintezė. -Pakartokite po manęs skiemenį AP. Koks yra pirmasis šio skiemens garsas? Koks antrasis garsas šiame skiemenyje? - Pakartokite po manęs skiemenį UP (IP). - Koks skiemuo pasirodys, jei pirmasis garsas yra A, antrasis garsas P. Jei pirmasis garsas yra U, antrasis yra P. - Pakartokite skiemenį PA po manęs. Koks pirmas šio skiemens garsas, koks antras? 9 . Įvadas į raidę P.-Vaikai, kokius garsus šiandien išmokome tarti? - Garsai[p], [p] ant raidės žymimos raide P. -Kaip atrodo raidė P? – Kiek skaičiavimo pagaliukų reikia, kad išdėliotume raidę P? - Iš skaičiavimo pagaliukų išdėliokite raidę P. - Atidarykite suskaidytą abėcėlę ir raskite raidę P. Parodykite man. - Išdėstykite skiemenį AP (UP, IP, PA). Skaityti. (Skiemenų spausdinimas sąsiuvinyje). 10. Apatinė eilutė. - Kokio tipo garsus, kuriuos šiandien išmokome tarti? - Kas tai per garsai? Kodėl jie yra priebalsiai? Kodėl jie kurtieji? – Su kokiu laišku šiandien susitikome? Pagalvokite apie viską dviem žodžiais: vienas žodis su garsu[P] , antrasis žodis su garsu[pi].

Egorova O.V. Garsai P, Pb, B, B. kalbos medžiaga ir žaidimus apie garsų automatizavimą ir diferencijavimą 5-7 metų vaikai.- M.:"Leidykla" Gnome ir D", 2005. - 24 p.

Šis vadovas skirtas logopedams, logopedinių grupių auklėtojams, tėvams. Pagrindinė jo užduotis – padėti vaikui išmokti taisyklingai tarti garsus P, Pb, B, B.

Vadove pateikiama praktinė medžiaga apie šių garsų gamybą, automatizavimą ir diferencijavimą. Vadove yra įvairios leksinės medžiagos, žaidimų ir individualių pratimų aprašymai.

Egorova Olga Vladimirovna

Logopedė mokytoja GOU - kombinuoto tipo darželis Nr.1547

Maskva

Skamba P, Pb, B, B

Kalbos medžiaga ir žaidimaiapie garsų automatizavimą ir diferencijavimą 5–7 metų vaikams

Leidėjas - A. Kazakovas

Redaktorius – N. Iljakova

Korektorius - I. Maksimova

Viršelis - N. Zalipaeva

originalus išdėstymas - A. Komoloe

OOO leidykla GNOM ir D El. nykštukas_ su logotipu@ newmail. lt

Perduotas į komplektą 08.09.04. Pasirašyta publikavimui 2004-11-20. Ofsetinė spauda. Apimtis 1,5 p.l. Formatas 60x90/16. Tiražas 2000 egz. įsakymas Nr.1293.

Atspausdinta pagal pateiktų skaidrių kokybę Rospatent, Domodedovo, Kashirskoye sh., 4, 1 p. WPC.

© Egorova O.V., 2004. ISBN 5-296-00535-Х © „Gnom i D“ leidyklos dizainas, 2005 m.

Įvadas

Kalba yra viena iš svarbiausių žmogaus funkcijų. Kalbos raidos procese formuojasi aukštesni psichiniai procesai ir gebėjimas mąstyti konceptualiai. Kalbinis bendravimas sudaro būtinas sąlygas vystytis įvairioms veiklos formoms. Norint ugdyti visavertę asmenybę, būtina pašalinti viską, kas trukdo laisvam vaiko bendravimui su bendraamžiais ir suaugusiais.

Garso tarimo trūkumai labai iškraipo vaiko kalbą. Vaikas gali patirti praleidimų, keitimų, garsų diferenciacijos trūkumų. Visa tai daro vaiko kalbą nesuprantamą aplinkiniams, riboja mažylio kalbos aktyvumą.

Ištaisyti garsų tarimo trūkumus – vienas svarbiausių mokytojo uždavinių. Vaikas turi išmokti taisyklingai tarti visus savo gimtosios kalbos garsus. Pastaruoju metu atsiranda vis daugiau vaikų, kuriems sutrinka ne tik švilpimo, šnypštimo ar sonorų, bet ir paprastesnių garsų, tokių kaip D, T, N, P, B ir kt., tarimas.

Išmokų struktūra

Darbas su kiekvienu garsu apima 3 skyrius:

    Garso artikuliacija.

    Garso nustatymas.

    Praktinė medžiaga apie garsų automatizavimą ir diferencijavimą (skiemeniai, žodžiai, sakiniai, liežuvio griežinėliai, liežuvio virpėjimai, patarlės, posakiai, mįslės, eilėraščiai, pasakojimai ir žaidimai).

Bet kurio garso automatizavimas turėtų prasidėti nuo skiemenų.Tik tada, kai vaikas išmoksta taisyklingai ištarti garsą skiemenyse, galima pereiti prie žodžių ir sakinių. At

dirbant su žodžiais, reikia išsiaiškinti garsą skirtingose ​​padėtyse: žodžio pradžioje, viduryje ir pabaigoje; žodžiuose su priebalsių santaka.

Baigiamuosiuose garso automatizavimo etapuose vaikams siūlomi liežuvio virpėjimai, patarlės, liežuvio virpėjimai, mįslės, eilėraščiai, pasakojimai, žaidimai. Ištarti grynus liežuvius, patarles ramiu tempu, atkreipiant dėmesį į tai, kad automatizuotas garsas būtų tariamas aiškiai ir teisingai. Iš pradžių liežuvio vingiai turėtų būti tariami lėtai, aiškiai artikuliuojančiais garsus, o vėliau įprastu tempu. Tik tada, kai vaikas gali tiksliai ištarti liežuvio suktuką, galite jį kartoti greitu tempu. Dirbdami su mįslėmis pakvieskite vaikus ne tik jas atspėti, bet ir pakartoti, nes mįslių tekste randamas automatizuotas garsas. Poezijos pageidautina mokytis. Tai prisideda ne tik prie garso fiksavimo, bet ir prie atminties vystymosi. Pasakojimus vaikui skaitykite ramiai, išraiškingai, kad jis prisimintų ir perpasakotų. Žaiskite žaidimus gyvai, skatindami kūdikį atsakyti teisingus atsakymus.

Kai panašaus tarimo garsai yra automatizuojami, reikia stengtis juos atskirti. Garsų diferencijavimas turi prasidėti nuo skiemenų, palaipsniui pereinant prie žodžių, sakinių, eilėraščių ir kt.

Šis vadovas skirtas logopedams, logopedinių grupių auklėtojams, vaikų, turinčių garso tarimo trūkumų, tėvams.

Garso artikuliacija

Lūpos iš pradžių yra ramiai uždarytos, o paskui atidaromos akimirksniu iškvėpiant orą. Atstumas tarp smilkinių ir liežuvio padėties priklauso nuo kito balsio. Minkštasis gomurys pakeltas, balso klostės atviros, oro srovė trūkčiojanti.

Garso pastatymas

    būdas: imituojant.

    būdas: logopedas prašo vaiko ištarti skiemenį ta, pūsti vatos kamuoliuką arba spalvoto popieriaus juostelę.

Praktinė medžiaga apie garso automatizavimą P

1. Pakartokite skiemenis.

Pa - pa - tėtis - įjungta - pu - py Aukštyn - op - paketas

Autorius - įjungta - pateikė Py - įjungta - pu - pa Paketas - yp - aukštyn

Pu - pu - pu po - pa - pu - py Yp - aukštyn - op

Py - py - py Pu - py - įjungta - pa Paketas - op - aukštyn

2. Pakartokite žodžius.

Garsas žodžio pradžioje: Pan, dalintis, praeiti, puslapis, voras, kritimas, paketas, įklijuoti, pirštas, Pavel, kamera, lazda, vilkimas, garas, parkas; dulkės, dulkės, dulkių siurblys, gelsvai rudi, spurgos; dainuoti, prakaituoti, grindys, paštas, traukinys, pagalba, inkstas, žemė, paštas, pulkas, lentyna, šliaužti, pomidoras, uostas, mušimas; pūkas, pūkas, kelias, pufas, pufas, paleidimas, patranka, krūva, kulka, kaliausė, milteliai.

Garsas žodžio viduryje: Anapa, kristi, trypti, lašinti, kasti, maudytis, pirkti, pulti, koja, letena, ploji, minia, tulpės, kepurė, vidurių užkietėjimas, parkas, įbrėžimas, krupas, takas; tranšėjos, kanopos, purslai; suodžiai, batai, batai, spaudimas.

Garsasžodžio pabaigoje:Į viršų, scena, tyap-bleff, sap, tsap, arap, knarkimas, apmušalai, kopėčios

Priebalsių santaka skiemenyse ir žodžiuose: Pka, pna, mpa; pla, pla, plo, pl; dešinė, dešinė, apie, dešinė Ugnis, kalnas, pėda, šluota, lempa; liepsna, planeta, plaukimas, maudymosi kelnaitės, verksmas, plastikas, plastilinas; plaukimas, smėlis; plaustas, vaisiai, blogai, blogai, tuščiaviduriai, antgalis, dubuo; nesąžiningas, plūgas, paklydęs; tiesa, taisyklė; šuolis, šuolis; tik lapas; strypas, tvenkinys.

3. Pakartokite pasiūlymus.

Paša ganė avis. Puslapis pakėlė pirštą. Pulkas eina į uostą. Parke ant medžių pasirodė pumpurai. Lokomotyvas išleido garą. Šviečia pašto lemputė. Pavelas išvyko į Anapą. Minia plojo. Dulkių siurblys praryja dulkes. Pūkuotuko letenėlės sušlapo. Uogos iškrito iš įdubos. Paulius moko taisyklės. Kaliausė saugo vaisius. Pistoletas šaudo: pufas. Tėtis perka dribsnius. Paulius nuėjo savo keliu. Ant grindų yra dulkių, reikia dulkių siurblio.

4. Pakartokite liežuvio sukimą.

Pa - pa - pa - smulkios kruopos.

Pu - pu - pu - pirkome javus.

Py – py – py – nebėra javų.

Pa - pa - pa - tėtis ateina.

Pu-pu-pu-Aš važiuoju į Anapą.

5. Kartokite patarles, priežodžius.

Gavau pirštą į dangų.

Nuo kanopų plakimo per lauką skraido dulkės.

Atsikėliau vėlai – prarado dieną.

Jaunystėje nesimokė – neteko gyvybės.

Pripažinimas yra pusė korekcijos.

6. Pakartokite liežuvio sukimą.

Ant šoko yra popsas, ant kunigo kepurė, po kunigu šokas, po kepure pop.

Paukščių pora plazdėjo, plazdėjo – Taip, ir išlindo.

Laukas neravėtas, Laukas nelaistytas, Lauką gerti prašo - Lauką palaistyti reikia.

7. Pakartokite mįsles.

Kas gano avis ir ožkas, Iš po sniego išlindo draugas,

Kur pieva apaugusi žole? Ir staiga pakvipo pavasariu.

(Piemuo). (Snieguolė)

Auksinis juodų namų sietelis pilnas. (saulėgrąža) Trobelė buvo pastatyta be rankų, be kirvio. (Lizdas)

8. Mokykitės eilėraščių.

Einam, einam, einam, voras atėjo į turgų,

Prinokusiems riešutams Muhamo voras atnešė prekių.

Riešutams, grybams jis pakabino ant drebulės:

Kas gims po ąžuolais – Kuris iš jūsų nori voratinklių? Kas auga po klevais, Po žaliomis liepomis. (V. Orlovas)

9. Žaidimas „Pasakyk man žodį“.

Suaugęs kviečia vaiką kiekvieno eilėraščio pabaigoje pasiūlyti tinkamą frazę.

Ir nuo vėjo, ir nuo karščio augu raudonkepurėje

Apsaugos nuo lietaus. Tarp drebulės šaknų.

Ir kaip miela joje miegoti! Pamatysi mane už mylios -

Kas tai?.. (Palapinė). mane vadina... (baravykas).

Lėktuvas paruoštas

Jis eis į... (skrydis).

10. Žaidimas „Vienas-daug“.

Suaugęs daiktą vadina vienaskaita, vaikas – daugiskaita.

Pomidoras - (pomidorai). Ginklas - (pistoletai).

voras - (vorai). pagalvė - (pagalvės).

lentyna - (lentynos). palapinė - (palapinės).

11. Perpasakokite istoriją.

Suaugęs pakviečia vaiką pasiklausyti istorijos, o paskui ją perpasakoti.

Styopa išėjo į žygį. Pirmiausia Styopa traukiniu nuvažiavo į mišką. Jis nuėjo taku į mišką. Ten jis rado gražią proskyną ir ant jos pasistatė palapinę. Prie palapinės tekėjo upė. Styopa plaukė upėje ir atsigulė ant žolės degintis. Koks geras poilsis!

Garso artikuliacija

Cm. garsas P. Skirtumas tas, kad tariant garsą Pb, lūpos daug labiau įsitempusios, o liežuvis išlenktas, jo galiukas remiasi į apatinius smilkinius.

Garso pastatymas

    būdas: imituojant.

    būdas: vaikas taria skiemenį pi. Palaipsniui garsas And tariamas trumpiau ir kurčiau, nelabai tempkite lūpas, gaunamas garsas Pb.

Praktinė medžiaga apie garso Pb automatizavimą

Vadove yra 17 laipsniškai sunkesnių darbo su garsais P ir P užduočių (nuo atskiro tarimo iki frazinės kalbos, raštingumo užduočių). Prie visų užduočių pridedama iliustracinė medžiaga, meninis žodis.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Bezuglaya I.L., Avdiivkos miesto Vaikų klinikinio sveikatos centro Nr.8 II kategorijos logopedė, 2012 m.

Garsų П ir Пь automatizavimo darbo sistema.

1 užduotis „Pagauk garsą“.

Suplokite rankomis išgirdę garsą P: a, s, y, p, t, i, m, p, k.

2 užduotis „Pasirinkite paveikslėlius“.(1 priedas)

Logopedas parodo ir įvardija paveikslėlį, vaikas pats pasirenka paveikslėlį, jei jo pavadinime yra garsas P (arba Pb), o jei tokio garso nėra, palieka logopedui.

3 užduotis „Imituoti garsus“.(2 priedas)

Logopedas kartu su vaiku vaizduoja, kaip pučiasi košė keptuvėje: p - p - p - p, lokomotyvas išleidžia garą: P - P - P.

4 užduotis „Skaitome skiemenis ir žodžius“.(3 priedas)

Logopedas skaito skiemenis rodydamas į juos pirštu. Po trijų pakartojimų jis „perskaito“ žodį-vaizdą. Tada ta pati eilutė kartojama su vaiku.

a) pa - pa - pa - lazda, pa - pa - pa - tėtis, pa - pa - pa - palapinė,

Pagal - pagal - pagal lauką, pu - pu - pu - kulka, py - py - py - dulkės;

b) pakuotė - pakuotė - pakuotė - sriuba, op - op - op - kakta, ap - ap - ap - krabas;

C) skrybėlė - skrybėlė - skrybėlė, letenos - letenos - letena, tyap - tyap - kapoklė,

Cap - cap - kpalya, cap - cap - cap, dantis - dantis - dantys.

5 užduotis „Chistogovorki“.(4 priedas)

Pagal - pagal - pagal - dainuok dainą.

Pa - pa - pa - smulkūs javai. Py - py - py - nuvalykite dulkes.

Pu - pu - pu - pirkome javus. Poo - poo - poo - pūkas muselės.

Py - py - py - geltoni raiščiai. Čau - oi - ūp - verdu sriubą.

6 užduotis „Baik žodį“.(5 priedas)

Vaikas kviečiamas užbaigti žodį pridedant skiemenį PA, tada pakartoti visą žodį: pa-(pa), lam-(pa), kru-(pa), lu-(pa), la (pa), tol-(pa).

7 užduotis „Vienas – daug“.(6 priedas)

Logopedas parodo ir įvardija paveikslėlį su vienu objektu, o vaikas šiuos objektus vadina daugiskaita (pirmą kartą po logopedo vaikas tiesiog pakartoja abu variantus):

Papa – papas lempa – javai lempos – javai

Lupa - didintuvai letena - letenos minia - minios

8 užduotis „Tęsti žodį“.(7 priedas)

Vaikas apžiūri, o logopedas įvardija visas siūlomas nuotraukas. Tada logopedas iškviečia pirmąjį žodžio skiemenį, o vaikas turi pasirinkti ir pavadinti (parodyti) tuos paveikslėlius, kurių pavadinimas prasideda šiuo skiemeniu.

PA - povas, aplankas. PU – pistoletas, kulka. PO - laukas, lentyna. PY - spurga, dulkės.

9 užduotis „Ko trūksta?“.(7 priedas)

Logopedas vieną paveikslėlį uždaro kortele, vaikas turi pasakyti, kas dingo.

Povas, aplankai, ginklai, kulkos, laukai, lentynos, spurgos, dulkės.

10 užduotis "Ką jie veikia?"(8 priedas)

Vaiko prašoma įvardinti veiksmus pagal paveikslėlius. Logopedas padeda klausimais: – Ką veikia vaikai? - Jie plaukia.

Veiksmažodžiai: plaukti, dainuoti, šokinėti, keliauti, verkti, siurbti, maldauti, miegoti, trypti, maudytis, kasti, rašyti.

11 užduotis "Kieta - minkšta"

A) logopedas kartu su vaiku dainuoja kietų lūpų dainelę: P - P - P ir švelnių lūpų: P - P - P (jei reikia, garsų tarimo metu galite uždėti pirštą ant lūpų).

B) skiemenis kartojame kietu, paskui švelniu garsu. Galite žaisti su kamuoliu: logopedas pasako skiemenį su kietu P ir meta kamuolį, vaikas grąžina kamuolį, skambindamas tą patį skiemenį švelniu garsu. Ir atvirkščiai.

Pa-pa-pa - pah-pah-pah p-p-p - p-p-p

Po-po-po - po-po-po-poo-poo-poo-poo-poo

12 užduotis „Skaitome skiemenis ir žodžius“.(9 priedas)

Užduotis atliekama panašiai kaip dirbant su kietu garsu.

Pya - pya - pya - kulniukai pee - pee - pee - pyragas

Pyu - pyu - pyu - tyrė pe - pe - pe - daina

Pyo - pyo - pyo - šuo pe - pe - pe - viryklė

13 užduotis "1 - 2 - 5"(10 priedas)

Viena suknelė - dvi suknelės - penkios suknelės.

Viena lempa - dvi lempos - penkios lempos.

Vienas kompiuteris – du kompiuteriai – penki kompiuteriai.

Vienas lokomotyvas - du lokomotyvai - penki lokomotyvai.

Vienas voras – du vorai – penki vorai.

Vienas pingvinas – du pingvinai – penki pingvinai.

Viena grandinėlė - dvi grandinės - penkios grandinės.

Vienas vėžlys – du vėžliai – penki vėžliai.

Vienas stalas - du stalai - penki stalai.

Vienas laivas – du laivai – penki laivai.

Vienas sluoksnis – du sluoksniai – penki sluoksniai.

Vienas paršelis - du paršeliai - penki paršeliai.

Vienas ginklas - du ginklai - penki ginklai.

Vienas grybas - du grybai - penki grybai.

Viena krosnis dvi krosnys – penkios krosnys.

Vienas batas - du batai - penki batai.

14 užduotis „P ir P garsai“(11 priedas)

Logopedas pakviečia vaiką apgalvoti ir pavadinti paveikslėlius, o paskui apklijuoti skirtingų spalvų drožlėmis: paveikslėliais, kurių pavadinime yra garsas P – mėlyna, ir paveikslėlius, kurių pavadinime yra. garsas P – žalios drožlės.

Žodžiai su P garsu: suknele, batai su karnizu, voras, vėžlys, kopūstas, kepurė, parašiutas, paršelis, burbuliukai.

Žodžiai su pi garsu: kompiuteris, pyragas, pingvinas, grandinėlė, pipirai, šautuvas, gaidys.

15 užduotis „Skirstome žodžius į skiemenis“(12 priedas)

Logopedas kviečia vaiką suskirstyti kiekvieną žodį į skiemenis ir nubrėžti liniją nuo paveikslo iki namo su tiek aukštų, kiek žodyje yra skiemenų.

Vienabalsiai žodžiai: dantis, grybas.

Dviejų skiemenių žodžiai: palmė, tulpė, lašai.

Triskiemeniai žodžiai: pelikanas, papūga, kapitonas.

16 užduotis „Patrankos ir eilėraščiai“(13 priedas)

Liežuvio sukimo mokomasi lėtai, ritmingai.

Kepėja kepė pyragus orkaitėje. Nuėjau ravėti laukų lauke.Dangtelis ant dangtelio, dangtelis po dangteliu.

Nusipirk krūvą kastuvų. Nusipirk krūvą pūkų.

Frosijos lauke skraido soros.

Papasakok man apie apsipirkimą.

Apie ką, apie apsipirkimą?

Apie apsipirkimą, apie apsipirkimą

apie mano apsipirkimą.

Katė Potapas plojo ant letenos,

Ir nuo Potapo katinas nuskendo.

17 užduotis „Nustatykite garso vietą žodyje“(14 priedas)

Logopedas supažindina vaiką su garsų išdėstymo raštais žodyje (pradžia, vidurys, pabaiga) ir pasiūlo kiekvienam iš raštų pasiimti žodžius.

Žodžiai, kurių pradžioje garsas P: dulkių siurblys, mokyklos stalas, garlaivis.

Žodžiai, kur garsas P yra viduryje: kastuvas, kirvis, kopūstas.

Žodžiai su P garsu gale: grybas, pūkas, krapai.

Peržiūra:

Paraiškos numeris 1. Žodžiai: aplankas, letenėlė, pelėda, palmė, kopūstas, namas, grybas, voras, lėlė, piramidė, pelikanas, lėktuvas, šautuvas, gėlė, gaidys, dulkių siurblys, papūga, pūkas, obuolys, katė.

Peržiūra:

Paraiškos numeris 2.

Peržiūra:

https://accounts.google.com


Peržiūra:

Pa-pa-pa – smulkūs javai Pu-pu-pu – pirkome javus

Py-py-py – geltoni raiščiai

Priedas Nr.4.

Pagal - pagal - pagal - dainuok dainą. Py - py - py - nuvalykite dulkes.

Poo - poo - poo - pūkas muselės. Čau - oi - ūp - verdu sriubą.

Peržiūra:

– PA

– PA

– PA

Paraiškos numeris 5. Žodžiai: tėtis, lempa, javai.

– PA

– PA

– PA

Žodžiai: didinamasis stiklas, letena, minia.

Peržiūra:

Norėdami naudoti peržiūrą, susikurkite „Google“ paskyrą (paskyrą) ir prisijunkite: https://accounts.google.com


Peržiūra:

Raskite žodžius, kurie prasideda nurodytu skiemeniu.

PA

PU

PY

ĮJUNGTA

Priedas Nr. 7. Žodžiai: povas, lentyna, aplankas, patranka, laukas, spurga, kulka, dulkės.

Peržiūra:

Norėdami naudoti peržiūrą, susikurkite „Google“ paskyrą (paskyrą) ir prisijunkite: https://accounts.google.com


Peržiūra:

PY – PY – PY

PI – PI – PI

PY – PY – PY

Paraiškos numeris 9. Žodžiai: kulniukai, pyragas, bulvių košė.

PE - PE - PE

Pyo – Pyo – Pyo

PE - PE - PE

Žodžiai: daina, šuo, viryklė.

Peržiūra:

Priedas Nr. 10. Žodžiai: suknelė, lempa, kompiuteris, lokomotyvas, voras, pingvinas, grandinėlė, vėžlys,

Garlaivis, kepurė, paltas, paršelis, patranka, grybas, viryklė, bagažinė.

Peržiūra:

Uždėkite kiekvieną paveikslėlį, kurio pavadinime yra garsas P,

Mėlynas lustas, o ant tų paveikslėlių, kurių pavadinime yra garsas Pi -

Žalia drožlė.

Priedas Nr. 11. Žodžiai: suknelė, batai, kompiuteris, pyragas, voras, pingvinas, grandinėlė, vėžlys,

Kopūstas, kepurė, parašiutas, paršelis, pipirai, šautuvas, burbuliukai, gaidys.

Peržiūra:

Įdėkite kiekvieną paveikslėlį į savo namus: vienaskiemeniai žodžiai - viename aukšte

Namas, dviejų kompleksų - į dviejų aukštų, trijų kompleksų - į trijų aukštų.

Priedas Nr. 12. Žodžiai: palmė, dantis, tulpė, pelikanas, grybas, papūga, kapitonas, lašai.

Peržiūra:

13 priedas.

Liežuvio suktukai ir eilėraščiai, skirti automatizuoti garsus P ir P.

* * *

- P, P, P! - nuleisti garą

samovaras pilnas arbatos.

Ant viryklės pučia košė,

Iš po dangčio išeina garai.

Garvežys leidžia

bėga bėgiais.

Sklandžiai plūduriuoja upėje

dega garlaivis…

P! Sudedame lūpas.

P! - staigiai iškvėpsime!

P, P, P! - mes kurčiai pūpsome,

* * *

Nupieškite įėjimą, portalą,

Burė, paviljonas, penalas,

Pjedestalas, plakatas, planšetinis kompiuteris,

Aplankas, turėklai, pakuotė -

Visur matoma raidė P,

Ji tiesiog rašo:

Lazda, lazda, lubos -

P nupiešė kreidą!

* * *

Papūga pasakė papūgai:

- Aš tave papūgiu, papūga!

Papūga atsako papūga:

- Papūga, papūga, papūga!

Laukas nėra drobė,

Laukas nelaistomas

Jis prašo atsigerti -

Reikia palaistyti lauką.

Dryžuoti tigro jaunikliai

Dryžuotas nuo gimimo.

Meškėnas turi juosteles

O zebras jų neturi.

Ant čiužinio yra juostelės

Ir juostelės ant jūreivio kostiumo.

Prie barjerinių juostų,

Ir beržo juostelės.

Yra gražių juostelių.

Auštant ir sutemus.

Bet vaikinai susitinka -

Viskas dryžuota nuo purvo...

Nenoriu apie juos rašyti.

Dryžuotame sąsiuvinyje.

G. Sapgiras.

Paukštis nori pabusti

Paukštis dainuoja dainą

Nes paukštis su giesme

Pabusti įdomiau.

V. Berestovas.

Top-top-stompers!

Ant krašto šoka zuikis,

Šoka ežiukas ant kelmo,

Čižikas šoka ant šakos,

Šuo šoka verandoje,

Katė šoka prie krosnies,

Pelė šoka prie audinės,

Ožka šoka ant kalno,

Ant upės šoka antis

Vėžlys ant smėlio.

Top-top-stompers!

Šokančios letenos, šokančios ausys,

Šoka ragai ir uodegos!

ko tu stovi? Plauk ir tu!

Pradedu eiti pagal planą.

Rytoj tapsiu klusni

Diena po rytojaus, tebūnie

nustosiu būti grubus.

Klasėje elgsiuosi gerai.

O bute nepamiršiu ir keršto grindų ...

Viską padariau garbė iš garbės:

Planas kabo gerai matomoje vietoje.

Močiutė skaito pastraipas...

Šluoja ir atsidūsta...

Voras atėjo į turgų.

Musė voras atnešė prekes.

Jis pakabino jį ant drebulės:

- Kuris iš jūsų nori voratinklių?

B. Zakhoderis.

Dvi merginos pasakė:

Mūsų mokykloje diena pratęsta!

– Man patinka dienos pratęsimas.

Užsiregistruok ir aš!

Jie mus iškart užregistravo.

Jie nuvedė mane į išplėstinę klasę.

Yra prailgintas langas

Saulė stebisi.

Ir tada pailginti pietūs -

Barščiai balinti grietine.

O tada – dėmesio! -

Vakarėlis kieme!

Ir tada - ilgesnis laikotarpis,

Norėdami išmokti pamoką.

Tik vakaras labai labai

Tą vakarą buvo sutrumpintas.

L. Fadeeva.

Papūga.

Papūga pavargo ginčytis.

Atsisėdo ant šakos, užsnūdo.

Aš esu jo portretas sąsiuvinyje

Norėjo piešti.

Štai galva, ketera,

Šiek tiek užmerkta akis sapne.

Paaiškėjo, kad gyvas

Mano aštria nosimi debatuotoja.

E. Karelskaja.

Ponių dovanos.

Ponis perbėgo per lauką.

Aš susimaišiau su poniu!

užuodė gėles,

Šokinėjo per krūmus.

Nušoko į zoologijos sodą

Visiems atnešė dovanų:

Pume yra geltona gėlė

Babuinas – rugiagėlė.

Raktažolė – putpelėms.

Kiti paukščiai – ant pakabuko

Soros, plunksnų žolė, avižos.

Leisk jiems čiulbėti prieangyje!

E. Karelskaja.

Povas didžiuojasi savo prekyba:

„Mūsų prekės pirmos klasės!

Išdėstytos visose lentynose

Iš krištolinių, stiklinių indų.

E. Karelskaja.

Žaisk slėpynių visą dieną

Su Paramoshey pirštinėmis.

- Ei! Ar niekas jų nematė?

- Pažiūrėk į savo paltą!

E. Karelskaja.

Ežiukas.

Miške radome ežiuką

Ir parsivežė namo.

Leisk jam bėgioti po virtuvę

Dygliuotas ir juokingas!

Leisk jam piktai niurzgėti

Pūsta kaip lokomotyvas

Tegul visur šurmuliuoja

Tavo apvali juoda nosis!

I. Pivovarova.

Kaip rinkti grybus?

Aš nuėjau grybauti -

Pametė krepšį.

Jos ieškodamas

Pametė šaliką.

Jos ieškodamas

Pametė juostą.

Jos ieškodamas

Šlepetės nebėra.

Kad mama nebartų,

Einu pirmas pažiūrėti!

Beieškodamas šlepetės

Žolėje radau šaliką.

Beieškodamas juostelės

Radau krepšį žolėje.

O štai kaspinas su šlepetėmis,

Ir šalia yra trys bangos,

Du balti, du raudonplaukiai

Ir trys didelės kiaulės!

Ir mama nebarė.

I. Pivovarova.

Mūsų aštrus pjūklas -

Ji negėrė, dainavo.

Negėrė, nevalgė

Niekada nesėdėjo.

Ji dainavo taip garsiai, kaip galėjo

Linksmas pjūklas.

Aš esu Akim.

Pjūklai.

Auštant, auštant

Pjovimo pjūklai kieme.

be paliovos mačiau pjūklus,

Jie pamatė ąžuolą ir eglutę.

L. Kvitko.

Tėvas išmokė mane dirbti

Protinga Danilka.

Tėvas pirko, pirko, pirko

Danilka pjūklas, pjūklas.

A. Šibajevas.

Vaikai paklausė gaidžio:

- Kodėl tavo vardas Petya?

Taigi Petras atsakė vaikams:

– Moku gerai dainuoti.

I. Konkovas.

Anksti ryte mama

Išsiunčiau sūnų į klasę.

Ji pasakė: - Nekovok,

Neerzink, nesijaudink.

Paskubėk, laikas.

Na, nei pūkų, nei plunksnų!

Po valandos, vos gyvas,

Gaidys eina namo.

Vos neklimpsta

Jis iš mokyklos kiemo.

Priedas Nr. 14. Žodžiai: grybas, kastuvas, dulkių siurblys, rašomasis stalas, kirvis, pūkas, garlaivis, kopūstas, krapai.