Atidaryti
Uždaryti

Pamokos santrauka parengiamajai grupei „Žiemojantys paukščiai. Sritis „Meninė kūryba“

Tikslas: toliau plėtoti vaikų idėjas apie paukščių gyvenimą ir savybes.

Užduotys:

  1. Ugdymo tikslai:

- įtvirtinti ir plėsti vaikų žinias apie žiemojančius paukščius (kodėl paukščiai skraido, kodėl žiemojantys paukščiai nenušąla);

- praturtinti aktyvų ir pasyvų žodyną, ugdyti nuoseklią vaikų kalbą;

2. Vystymo užduotys:

- ugdyti vaikų pažintinę veiklą paieškos veiklos procese (gebėjimas nustatyti problemą, gebėjimas planuoti savo veiksmų etapus ir atlikti tyrimus);

— ugdyti gebėjimą formuluoti išvadas nustatant priežasties-pasekmės ryšius ir remiantis tyrimų rezultatais, remiantis anksčiau gautomis idėjomis ir savo prielaidomis;

— įtvirtinti darbo mikrogrupėse įgūdžius;

3. Edukacinės užduotys:

- ugdyti malonų požiūrį į gyvąją gamtą ir jos gyventojus.

- sukurti norą padėti paukščiams žiemą;

Švietimo sričių integracija:„Pažinimas“, „Bendravimas“, „Socializacija“,

Įranga ir medžiagos:

Tušinukų rinkinys, padidinamieji stiklai, popieriaus lapai, multimedijos instaliacija (prezentacija).

Preliminarus darbas:

Skaitymas grožinė literatūra.

Pokalbis su vaikais apie tai, kaip žiemoja gyvūnai ir paukščiai.

Eilėraščių įsiminimas.

Stebėjimas gamtoje.

Lesyklų gamyba su vaikais.

Patarlių, priežodžių, liaudies ženklų skaitymas.

Judėti švietėjiška veikla:

Organizacinis momentas

Žaidimas „Išgelbėk viščiuką“

— Ištieskite rankas į priekį delnais į viršų. Dabar sulenkite alkūnes ir pritraukite jas arčiau savęs. Lėtai sulenkite delnus po vieną pirštą. Sukurk lizdą. Dabar aš tau duosiu mažą bejėgį jauniklį. Kvėpuokite ant jo, šildydami lygiu, ramiu kvėpavimu.

- Dabar atidaryk delnus, pamatysi, kad tavo jauniklis džiaugsmingai pakilo. Nusišypsok jam ir neliūdėk. Jis vis tiek ateis pas tave.

Motyvacinis – orientacinis etapas.

- Vaikinai, vakar mes darželis El. paštu gavau labai įdomų laišką iš Dunno. Norėčiau jus su juo supažindinti.

„Brangūs vaikinai, vakar ėjau gatve ir pamačiau neįprastą paukštį. Ji turi juodą liemenę, raudoną beretę, nosį kaip kirvį, o uodegą kaip sustojimą.

Paukštis atsitrenkė į medį ir taip gražiai skrido, kad ir aš norėjau tai padaryti. Įlipau į medį, atsisėdau ant šakos ir tiesiog skridau... kai skaudžiai atsitrenkiau į žemę. Aš nieko nesuprantu!

Ar galėtumėte pasakyti, kokį neįprastą paukštį sutikau eidamas?

Kodėl paukščiai skraido, o žmonės ne?

Ir kodėl žiemojantys paukščiai neskrenda į šiltus kraštus, ar jiems žiemą nešalta?

Paieškos etapas.

- Vaikai, padėkime Dunno? (Vaikų atsakymai)

– Į kokius klausimus turime rasti atsakymus? (Vaikų atsakymai)

(Mokytojas rodo korteles)

– Vaikinai, kaip manote, kokį neįprastą paukštį Dunno sutiko?

- Teisingai. Kaip atspėjote? (Vaikų atsakymai)

– Kas gali papasakoti apie genį? (Vaikų atsakymai)

– Vaikinai, kokius dar žiemojančius paukščius žinote? (Vaikų atsakymai)

Žiemojantiems paukščiams taip pat priskiriami: tetervinai, kurtiniai.

(Mokytoja skaidrėse demonstruoja pavadintus paukščius)

– Ar kas nors iš jūsų prisimena mįsles apie žiemojančius paukščius?

(Vaikų atsakymai)

Praktinis etapas (eksperimentinė veikla).

Patirtis Nr.1

– Vaikinai, Dunno savo laiške sako, kad paukščiai gali skristi. Tiesa?

-Ar žmogus gali skristi? Kodėl? (Vaikų atsakymai)

Vaikai: Nr. Žmogus neturi sparnų.

- Vaikinai, atlikime eksperimentą. Priešais jus yra du popieriaus lapai. Ar lakštai vienodi? Paimkite vieną iš jų ir suglamžykite į rutulį, o dabar atsargiai atleiskite iš rankų. Kas atsitiko? (Nukrito)

Paimkite kitą lapą ir atsargiai nuleiskite jį priešais save. ką tu matai? (Skrido)

– Kodėl taip nutinka: paklodės vienodos, bet krenta skirtingai?

(Vaikų atsakymai)

Išvada:Nesuglamžytas lapas yra platus. Dėl savo paviršiaus remiasi į orą ir nekrenta, o skrenda.

„Štai ateina paukščiai: jie išskleidžia sparnus ir skrenda, sulenkia sparnus ir krenta kaip akmenys“.

Paukščių sparnai lengvi, stiprūs ir lankstūs.

Kūno kultūros pamoka „Noriu būti paukštis“.

Aš ėjau gatve, ( vaikai vaikšto vietoje)

Skaičiavo varnas ir varnas:( sukryžiuokite rankas priešais juos, atlikite sklandžius judesius, rodydami skrydį)

Vienas, du, trys, keturi, penki,

Mano burna atvira, žiūriu į dangų, pakelti galvą aukštyn).

Dešinė, kairė. Aš ten nebuvau. ( atlikti galvos pasukimus).

Norėjau tapti paukščiu

Ir jis pradėjo mojuoti rankomis. ( dažnai siūbuoja rankomis aukštyn ir žemyn iš vienos pusės į kitą, rankos yra įtemptos)

Sparnai aukštyn ir sparnai žemyn, ( sklandžiai mojuoja rankomis)

Girdi tik vėjo švilpimą. (pasukite iškeltų rankų rodomuosius pirštus)

Aš pašokau skristi, ( pašokti aukštyn)

Bet turėjau atsisėsti ant žemės. ( pritūpęs)

Patirtis Nr.2

- Vaikai, jūs ir aš atsakėme į du Dunno klausimus. Koks buvo trečias klausimas?

(Vaikų atsakymai)

- Pasakyk man, prašau, kuo uždengtas paukščio kūnas? (Vaikų atsakymai)

— Siūlau nueiti prie stalų (laboratorijoje), kur per padidinamąjį stiklą apžiūrėsime paukščių plunksnas. Bet pirmiausia mes jus suskirstysime į dvi mikrogrupes.

Pirmoji mikrogrupė tirs plunksnos dydį, spalvą ir struktūrą.

Antroji mikrogrupė ištirs, kas yra plunksnos viduje, jei ji bus nupjauta. (Vaikams išduodamos kortelės su užduotimis)

Darbas mikro grupėse.

- Vaikinai, pasakykite man, kuo skiriasi plunksnos?

Vaikai: Dydis, spalva, struktūra.

1) - Vaikinai, pažiūrėkime, kaip yra paukščių plunksnų struktūra. Ką galite pasakyti apie jį?

Vaikai: Jis tankus, kietas, didelis.

- Gerai padaryta, tiesa. Atidžiai pažiūrėkite į pagrindą tarp plaukų – tai kotas – plunksnos pagrindas.

2) – Vaikinai, pasakykite man, kas yra šio strypo viduje?

Vaikai: Tankus ir tuščias.

Teisingai. Kodėl manote?

Vaikai: Kad paukštis būtų lengvesnis ir galėtų skristi.

- Pabandykite paleisti rašiklį. ką tu matai?

Vaikai: Jis krinta lėtai, sklandžiai sukasi.

Kodėl?

Vaikai: Plunksna lengva, nes kotas tuščias.

- Teisingai. Paukščio plunksną sudaro daugybė plunksnų.

Ilgos sparnų plunksnos vadinamos skrydžio plunksnomis. Jie skirti skrydžiui, todėl yra patvarūs ir išsidėstę sparnų kraštuose. Būtent šie sparnai pakelia paukštį aukštyn.

Uodegos plunksnos vadinamos uodegos plunksnomis. Jie taip pat yra stiprūs ir ilgi bei skirti suktis skrydžio metu.

Smulkios plunksnos – pūkai – auga po žiemojančių paukščių plunksnomis žiemos link ir jas sušildo.

– Vaikai, mes studijavome plunksnas ir dabar žinome, kokios jos yra ir kodėl žiemojantys paukščiai nenušąla žiemą.

— Žiemą paukščiams blogiausia ne šaltis, o baisiausias alkis.

– Kaip manote, iš kur paukščiai gauna maisto žiemą? (Vaikų atsakymai)

- Teisingai. Tačiau kai maisto trūksta, paukščiams ateina sunkūs laikai. Jei nepadėsite jiems, jie mirs. Kaip žmonės gali padėti paukščiams?

(Vaikai pasiūlo variantus ir daro išvadą, kad reikia pasidaryti lesyklėles)

Reflektyvioji-vertinamoji stadija.

- Koks jūs puikus žmogus, vaikinai!

- Vaikai, ar dabar galime atsakyti į visus Dunno klausimus?

- Kokį neįprastą paukštį Dunno sutiko eidamas? (Vaikų atsakymai)

- Kodėl paukščiai skraido, o žmonės ne? (Vaikų atsakymai)

– Kodėl žiemojantys paukščiai nenušąla žiemą? (Vaikų atsakymai)

— Kai grįšime į grupę, jūs ir aš būtinai parašysime Dunno laišką ir atsakysime į visus jo klausimus.

– Kas tau patiko labiausiai?

– Ką naujo sužinojote atlikdamas tyrimą?

(Vaikų atsakymai)

- Mes visi puikūs! Pasakykite sau:

„Aš esu puikus,

pagalvojau,

pabandžiau

Aš padariau atradimų ».

Dėkojame už jūsų darbą!

„Šiandien tu ir aš eisime pasivaikščioti ir lesinsime paukščius“.

Aleksandro Jašino eilėraštis „Leisk paukščius“

Žiemą lesinkite paukščius
Taigi iš viso
Jie plūdo pas tave kaip į namus
Pulkai verandoje.

Jų maistas nėra turtingas
Reikia vienos saujos.
Viena sauja nėra baisi
Jiems bus žiema.

Prijaukink paukščius šaltyje
Į savo langą
Kad nereikėtų apsieiti be dainų
Sutikime pavasarį.

Išskrido paukščių pulkai,
Miškas iki pat šakų padengtas sniego pusnimis.
Štai tada ir laukėme
Mūsų šiauriniai draugai.

Žiemos miškas nemiega, o snaudžia,
Visi padengti sidabru.
Nepaliekant šios žemės,
Čia liko daug paukščių.

Pamokos tikslai:

1. Atnaujinkite vaikų žodyną pagal leksinė tema"Žiemojantys paukščiai"

2. Išplėskite savo supratimą apie tai, ką paukščiai minta žiemą.

3. Lavinti smulkiąją rankų motoriką.

4. Ugdykite susidomėjimą pamoka naudojant vaizdinę medžiagą ir žaidimo akimirkas.

5. Ugdykite meilę paukščiams ir norą jais rūpintis.

6. Ugdykite atkaklumą, sunkų darbą ir gebėjimą išlaikyti dėmesį visos pamokos metu.

Preliminarus darbas: žiūrėti į paveikslus, vaizduojančius žiemojančius paukščius, stebėti gamtą pasivaikščiojant, gaminti paukščių šablonus, skaityti eilėraščius apie paukščius.

Įranga : paukščių nuotraukos, snaigės, eglutė, sėklos, uogos, taukai, kankorėžiai, paukščių šablonai aplikacijai, pasta, kutai.

Judėti.

1 Tai žiema. Šalta. Snaigės lėtai sukasi ore. Vienas iš jų įskrido į mūsų atvirą langą. Koks stebuklas! Ji virto princese Snaigė. Pažiūrėkite, kokia ji graži, kaip spindi jos suknelė! Snaigė skraido visur, daug matė, daug žino. Ji supažindins mus su paukščiais, kurie žiemoti neskrenda į šiltus kraštus, jie vadinami žiemos paukščiais; papasakos apie juos. Klausykite eilėraščio ir pavadinkite eilėraščio „sniego“ žodžius. Būkite atsargūs!

Sniego pasaka.

Šoko per sniegą

Sniego audros.

Bulbai sniego seniams

Daina buvo nušvilpta.

Prie snieguotos upės

Sniego juostoje

Sniego gniūžtės garsiai veržiasi,

Snow Maidens pjauna ledą.

Vaikinai, kokius sniego žodžius prisimenate?

Sniegas, sniego seniai, sniego mergelės, sniego seniai...

Kas prisimena, kuris paukštis buvo paminėtas eilėraštyje?

Teisingai, bukas. Norėčiau atkreipti jūsų dėmesį, vaikinai, kad bulbakas yra klajoklis paukštis, bet žiemoja pas mus.

Puiku, prisiminei visus snieginius žodžius.

2 - Vaikinai, žiūrėk, lentoje turiu paukščių nuotraukas, bet kilo painiava, o žiemojantys paukščiai susimaišė su migruojančiais, įvardinkime žiemojančius paukščius ir pažymėkime juos snaigė.

Atkreipiame dėmesį į paukščius: mišrūną, žvirblį, bulkiuką, šarką, varną, gegutę, zylę, snapelį.

Kodėl kregždės ir gervės nepažymėjus snaigė?

Teisingai, nes kregždės ir gervės – migruojantys paukščiai. Migruojantys paukščiai nėra pasirengę kaupti maisto atsargų žiemai ir gauti jo žiemos sąlygomis. Vasarą jie gyvena pas mus, kuria lizdus, ​​peri jauniklius. O prasidėjus šaltiems orams jie išskrenda į karštas šalis, kad pavasarį sugrįžtų į gimtuosius kraštus.

3 - Žaidimas „Iškirpti paveikslėlius“

Vaikinai, dabar siūlau jums surinkti paukščius ir įvardinti, kas kurį gavo.

Puiku, gerai padirbėjai.

Dabar atlikime fizinį lavinimą.

4 Kūno kultūros minutė.

Miškas ir laukai padengti sniegu,
Žemė kietai miega po sniego gniūžte.
Paukščiai ieško, ieško,
Kaip maitinti save.

Pagaminsime šėryklą

Ir mes užpilsime jiems maisto.

5 Kaip manote, kodėl žiemojantys paukščiai (žvirbliai, balandžiai, zylės, šarkos, snapeliai, varnėnai) gyvena su mumis ištisus metus? Šie paukščiai nebijo šalnų ir net šalčiausiomis žiemomis sugeba gauti maisto sau. Jie ieško vabzdžių, pasislėpusių medžių žievės plyšiuose, namų ir tvorų plyšiuose, valgo lapuočių augalų vaisius ir sėklas, spygliuočių sėklas – spurgus. Riešutai ir zylės ieško atsargų, kurias pasidarė rudenį.
Ir vis dėlto paukščiams žiemą labai sunku. Ypač sunku rasti maisto sningant, pučiant pūgoms ir esant dideliems šalčiams. Tokiu oru paukščiai dažnai badauja ir net miršta nuo šalčio ir bado. Žiemą paukščiai prisiartina prie žmonių namų. Ir tu ir aš turime padėti mūsų plunksnuotiems draugams išgyventi žiemą.

6 Kokią šventę jūs ir aš neseniai šventėme?

Teisingai, Naujieji metai, o šiandien papuošiau eglutę paukšteliams.

Ant medžio kabo taukų, šermukšnių uogų, duonos girlianda.

Kokį paukštį pastatysime prie šermukšnio?

Teisingai, bukas.

Kokį paukštį dėsime ant duonos?

Teisingai, žvirbli, šarka.

O kas mėgsta lašinius, kokį paukštį?

Teisingai, zylė.

Vaikinai, įdėkite keletą sėklų į šią lesyklėlę ir pakabinkime ant svetainės (Lesyklėlė pagaminta iš dėžutės).

7 O dabar Christina mums papasakos Z. Aleksandrovos eilėraštį

"Naujas valgomasis"

Padarėme šėryklą
Atidarėme valgyklą.
Žvirblis, kaimynas tauras,
Žiemą jums bus pietūs.

Apsilankykite pirmą savaitės dieną
Pas mus atskrido zylės.
O antradienį, žiūrėk,
Atskrido buliai.

Trečiadienį buvo trys varnos
Nelaukėme jų pietų.
O ketvirtadienį iš viso pasaulio -
Godžių žvirblių pulkas.

Penktadienį mūsų valgomajame
Karvelis mėgavosi koše.
O šeštadienį pyragui
Atskrido septyni keturiasdešimt.

Sekmadienį, sekmadienį
Buvo bendros linksmybės.

Gerai, vaikinai, kokius paukščius girdėjome?

Šarkos, žvirbliai, varnos, zylės, buliai. Visi buvo prisiminti.

8 Atspėk mįsles

Obuoliai ant šakų žiemą!
Greitai surinkite juos!
Ir staiga obuoliai pakilo,
Galų gale, tai yra ... (buliukai)

Teisingai, buliai.

Klausyk dar kartą:

Atvažiavo, atsisėdo,
Jie dainavo dainą
Dvi draugės, dvi seserys,
Slapyvardis: ....(Zylė).

Gerai, atspėjote mįsles, o dabar siūlau baigti paukščius ir pasidaryti jų krūtis, jei raudona, gausi bulkiuką, o jei geltoną, kas padarys? Teisingai, zylė.

O prieš pradėdami dirbti, ištieskime pirštus.

9Pirštų gimnastika.

10 Primenu, kad iš pradžių nukerpame siūlą, tada atsargiai aptepame darbą klijais, o tada klijuojame siūlus. Dirbame kruopščiai.

Kol darbai atliekami, skamba paukščių balsų muzika.

Pabaigoje vaikinai paukščius pakabina ant medžio, susegdami juos skalbinių segtuku.

Pažiūrėkite, kokie gražūs paukščiai, gerai padaryta.

Vaikinai, pažiūrėkite, paukščiai paruošė jums dovanų. Išimu dėžę po medžiu ir vaišinu vaikus.

Tema: Žiemojantys paukščiai

Tikslas: - atnaujinti vaikų žinias šia tema;

    plėtra vizualinis dėmesys, atmintis, mąstymas;

    artikuliacinių judesių statistinio koordinavimo ugdymas;

    nuoseklaus kalbėjimo įgūdžių ugdymas;

Įranga:

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas: tie vaikai, kurie įmins mano mįsles, sėdės pirmi.

Pasaulyje yra keistas gydytojas, pilkšvos spalvos,

Jis gydo medžius, vaikus. Vagystės įprotis

Kur skauda? Knock-knock! Užkimęs šaukėjas -

Aha, radau. Čia, čia. Įžymus žmogus. kas ji tokia?

(mednė) (varna)

Juodsparnis, raudonskruostis

O žiemą ras prieglobstį:

Jis nebijo peršalimo ligų

Su pirmuoju sniegu

Čia pat!

(Bulkis)

2. Pratimai artikuliacinių judesių statikai lavinti.

    Kvadratiniai labialis apatiniai ir viršutiniai (infraorbitalinės šakos) raumenys: patraukite apatinę lūpą žemyn, laikykite ją skaičiuodami nuo 1 iki 5, grįžkite į pradinę būseną; pakelti viršutinė lūpa, palaikykite skaičių nuo 1 iki 5, grįžkite į pradinę būseną.

    Apatiniai išilginiai raumenys: suteikite liežuviui „tilto“ padėtį: prispauskite liežuvio galiuką prie apatinių smilkinių, sulenkite liežuvio užpakalinės dalies vidurinę dalį, prispauskite šoninius liežuvio kraštus prie viršutinių šoninių dantų, laikykite nurodytą liežuvio padėtį skaičiuojant nuo 1 iki 5, grįžkite į pradinę padėtį.

    Kvadratinis labialis superior (zigomatinės šakos) raumuo: pakaitomis kelkite iš pradžių dešinįjį, paskui kairįjį lūpos kampą, laikydami lūpas uždarytas, laikykite skaičiuodami nuo 1 iki 5, grįžkite į pradinę būseną.

3. Pokalbis tema:

Yra paukščių, kurie žiemą susiranda sau maisto miške ar šalia žmonių gyvenamosios vietos ir lieka žiemoti mūsų rajone. Tokie paukščiai vadinami žiemojančiais paukščiais. Daug jų matėte mūsų miesto gatvėse.

(Žiemojančius paukščius vaizduojančios nuotraukos pridedamos prie flanelgrafo)

Išsirinkite paukščio nuotrauką ir pasakykite, kurią pasirinkote? (Pasirinkau žvirblį, varną...)

4. Fizinis pratimas „Žvirblis“

Tarp baltų balandžių (Vaikai vaikšto ratu, vaizduodami

Šokteli vikrus žvirblis. Balandžiai, centre vienas vaikas - jis šokinėja

kaip žvirblis)

Žvirblis paukštis (Vaikai stovi veidu į ratą, vaikšto vienas šalia kito

Pilki marškiniai. žingsnis. „Žvirblis“ bando „išskristi“.

Atsiliepk, žvirblis, ratu; „balandžiai“ susikibę rankomis, o ne

Išskrisk, nesidrovėk. jie jį įleido

5. Ryškaus kalbėjimo įgūdžių ugdymas. Pasakų žaidimai. Skaityti pasaką „PAUKŠTIS MEDIS“

Likus kelioms dienoms iki Kalėdų, Tolja pasakė savo seserims:

Tėtis ir mama mums meta didelę eglutę. Mes daug pasiruošę geros dovanos. Gal ką nors susitarsime...
kokia eglute?

Merginoms patiko Toljos pasiūlymas.

Kam statysime eglutę? - paklausė Tolja.

Jie pradėjo teisti ir bausti. Po ilgų diskusijų nuspręsta žiemą išalkusiems paukščiams sutvarkyti eglutę. Vaikai nupirko nedidelę eglutę, daug paukščių sėklų, duonos ir saldžių papuošimų. Jie pastatė ąžuolą po langu, o ant jo šakų pakabino papuošalus ir maišus su maistu. Kalėdų eglutė pasirodė puiki.

Ryte vaikai pabusdavo nuo garsaus čiulbėjimo. Prie liepos susirinko nemažai plunksnuotų svečių. Vaikai su džiaugsmu žiūrėjo į paukščius.

Paukščiai mums dėkoja už eglutę, kaip ir mes vakar.
mama ir tėtis“, – sakė Tolya.

( Parodyta siužeto nuotrauka)

    vaikai randa neatitikimą tarp pasakojimo ir jos iliustracijos;

    rasti kalbos pranešimo turinio neatitikimus;

    pasakojime suraskite prasmės neatitinkančius žodžius, frazes ir frazes ir pakeiskite jas tinkamomis;

6. Žaidimas "Kas dingo?"

Ant spausdinimo drobės – piešiniai su bulių, varno, genio, zylės atvaizdais. Logopedas prašo vaikų pažiūrėti paveikslėlius, pavadinti juos ir prisiminti. Tada vaikai užsimerkia, o logopedas išima vieną paveikslėlį. Vaikai atveria akis. Logopedas klausia:

Kas dingo? (zylės nebėra)

Pamokų užrašai ikimokyklinukams. Tema: „Pokalbis apie paukščius“

Pamokos tikslai:
Plėsti žinias apie mūsų miesto paukščius.

Užduotys:
supažindinti vaikus su plunksnų sandara ir jų reikšme paukščių gyvenime, paaiškinti paukščių migracijos priežastį (migruojančių, žiemojančių, klajoklių)
ugdyti rūpestingą požiūrį į paukščius; noras padėti paukščiams jiems sunkiu laikotarpiu.
Preliminarus darbas:
paukščių stebėjimas pasivaikščiojimo metu;
žiūrint į iliustracijas su paukščiais;
išmokti lauko žaidimo „Paukščių gaudytojas“;
skaityti grožinę literatūrą apie paukščius.
Įranga:
demonstracinė medžiaga „Paukščiai“;
modeliai - diagramos, skirtos paukščiams palyginti su kitais gyvūnais;
plunksnos skirtingos formos, spalva, dydis;
žirklės, vandens puodeliai;
kortelės už didaktinis žaidimas„Kur žiemoja paukščiai?“;
lesyklėlės ir įvairus maistas paukščiams.

Pamokos eiga.

Pedagogas: Sveiki vaikinai! Taigi atėjo ruduo. Kokie pokyčiai įvyko gamtoje?
Vaikai: (išvardykite rudens ženklus).
Auklėtojas: Kodėl paukščių mažiau?
Vaikai: vabzdžiai išnyko, o paukščiai, kurie minta vabzdžiais, išskrido šilti regionai.
Auklėtojas: Vaikinai, kuo paukščiai skiriasi nuo kitų gyvūnų?
Vaikai: (atsakymas pagal modelius – diagramas).
Auklėtojas: kokius paukščius pažįsti?
Vaikai: (išvardykite paukščius).
Pedagogas: Kur paukščiai skrenda rudenį?
Vaikai: pietus.
Auklėtojas: Kokie paukščių, kurie skrido į pietus, vardai?
Vaikai: migruojantys paukščiai.
Auklėtojas: Kokius migruojančius paukščius pažįstate?
Vaikai:…
Pedagogas: rudenį prasidėjus šaltiems orams, prasideda paukščių migracija, taip apie tai rašoma E. Blagininos eilėraštyje:
Greitai ateis baltos sniego audros
Sniegas pakils nuo žemės.
Gervės lekia, skrenda, skrenda.
Negirdi gegutės giraitėje,
Ir paukščių namelis buvo tuščias,
Gandras plasnoja sparnais -
Išskrenda, nuskrenda.
Raštuotas lapas siūbuoja,
Mėlynoje baloje ant vandens.
Juodasis bokštas ir juodasis bokštas eina
Sode, palei keterą.
Jie subyrėjo ir pagelto
Reti saulės spinduliai
Išskrido rūkai, išskrido, išskrido.
Vaikinai, apie kokius paukščius šis eilėraštis?
Vaikai: apie migruojančius.
Auklėtojas: Greitasparniai paukščiai pirmieji išskrenda nuo mūsų. Tai snapeliai, kregždės, starkiai, lervos. Jie išskrenda rugpjūčio pabaigoje, nes... daugelis vabzdžių išnyksta. Šie paukščiai minta vabzdžiais ir vadinami vabzdžiaėdžiais.
Dabar jūsų užduotis yra surasti vabzdžiaėdžius paukščius?
Auksinėmis rudens dienomis gervės rinkosi skristi. Jie suko ratus virš savo gimtosios pelkės, rinkosi į mokyklas, driekėsi į tolimą šiltų šalių. Stipriausias skrenda priekyje – lyderis. Vėliau nei visi kiti jie išskrenda laukinės žąsys o antys – kai užšąla upės ir ežerai. Šie paukščiai vadinami vandens paukščiais.
Ir vėl turite užduotį, susiraskite vandens paukščiai?
Aukštai skrenda paukščių pulkai, iš dangaus girdime jų atsisveikinimo šauksmus. Tarsi šauktų: „Sudie, iki pasimatymo pavasarį!
O dabar siūlau žaisti žaidimą „Paukščiai atvyko!
Paukščiai atkeliavo:
Balandžiai, zylės,
Musės ir sparnuočiai...
(vaikai ploja)
Pedagogas: Kas negerai?
Vaikai: musės.
Pedagogas: O kas yra musės?
Vaikai: vabzdžiai.
Pedagogas: tu teisus. Na, tęskime.
Paukščiai atkeliavo:
Balandžiai, zylės.
Gandrai, varnos,
Žarnos, makaronai!..
(vaikai ploja)
Auklėtojas: pradėkime iš naujo...
Paukščiai atkeliavo:
Balandžiai, kiaunės!..
(jei vaikai nekreipia dėmesio į kiaunes, mokytojas skelbia balą)
Pedagogas: vienas nulis mano naudai. Kiaunės visai ne paukščiai. Tęskime...
Paukščiai atkeliavo:

Balandžiai, zylės,
Verslai, siskai,
Varnelės, greitukai,
Gandrai, gegutės...
Net pelėdos apgaudinėja...
(vaikai ploja)
Pedagogas: kas atsitiko? Ne bandeles, o kaušelius – semia pelėdas!
Paukščiai atkeliavo:
Balandžiai, zylės,
Verslai, siskai,
Šaunuoliai ir skraidyklės
Uodai, gegutės...
(vaikai ploja ir sako, kad uodai yra vabzdžiai)
Pedagogas:
Paukščiai atkeliavo:
Balandžiai, zylės,
Šauliai ir greitukai,
Verslai, siskai,
Gandrai, gegutės,
Net apgaubia pelėdas,
Gulbės, starkiai...
Sėkmės jums visiems!
Pedagogas: Vaikinai, ant stalų priešais jus yra plunksnos, atidžiai pažiūrėkite į jas.
Kuo skiriasi plunksnos?
Vaikai: spalva, dydis, forma.
Auklėtojas: Kiekviena plunksna turi kotą, atspėkite, kur yra plunksnos kotas? Parodyk tai. Plunksna taip pat turi spygliuočių. Raskite barzdas. Parodyk juos. Atkreipkite dėmesį, kaip spygliai pritvirtinti prie veleno. Padėkite plunksnas ant stalo.
Kas bus, jei dabar pūs vėjas?
Vaikai: plunksnos skris, jos lengvos.
Pedagogas: jei plunksnos kotas bus nukirptas, pamatysime, kad vidus tuščias, todėl plunksnos labai lengvos.
Įmerkite švirkštimo priemonę į stiklinę vandens, ar švirkštimo priemonė šlapia, ar pasikeitė švirkštimo priemonė?
Vaikai: ne, vanduo riedėjo lašeliais.
Auklėtojas: plunksnos saugo paukštį nuo vandens ir drėgmės.
Pagalvokite, kodėl paukščiams reikia didelių plunksnų?
Vaikai: skristi.
Pedagogas: kodėl jiems reikia mažų plunksnų?
Vaikai: už šilumą.
Pedagogas: Dabar apsvarstykite plunksnų spalvą. Ką tu gali pasakyti?
Vaikai: plunksnos yra skirtingų spalvų. Jie puošia paukščius.
Pedagogas: dažnai galite rasti labai gražūs paukščiai. Daugumos paukščių tik patinai yra ryškiaspalviai. Jie naudoja savo spalvą, kad pritrauktų pateles. Tų pačių paukščių patelės dažniausiai turi vienodą spalvą, kuri padeda joms pasislėpti nuo priešų, kai perina kiaušinius.
(mokytojas demonstruoja paukščius ryškia plunksna)
Pedagogas: Tikriausiai esate šiek tiek pavargę, todėl siūlau žaisti lauko žaidimą „Paukščių gaudytojas“.
Žaidėjai pasirenka paukščių vardus, kurių šauksmus jie gali imituoti. Jie stovi ratu, kurio centre – paukščių gaudyklė užrištomis akimis. Paukščiai vaikšto, apsukite paukščių gaudyklę ir pasakykite:
Miške, mažame miške,
Ant žalio ąžuolo,
Paukščiai linksmai gieda.
O! Paukščių gaudytojas ateina!
Paukščių gaudytojas suploja rankomis, žaidėjai sustoja vietoje, o vairuotojas pradeda ieškoti paukščių. Tas, kurį jis randa, imituoja jo pasirinkto paukščio šauksmą. Paukštininkas atspėja paukščio vardą ir žaidėjo vardą.
Žaidėjas tampa paukščių gaudytoju. Žaidėjai neturėtų slėptis už kelyje sutiktų daiktų. Žaidėjai turi sustoti vietoje tiksliai tada, kai bus duotas signalas.
Pedagogas: ne visi paukščiai išskrenda, yra tokių, kurie lieka pas mus žiemoti. Kaip jie vadinami?
Vaikai: žiemojantys, sėslūs.
Auklėtojas: Kokius žiemojančius paukščius žinai?
Vaikai: (išvardykite mūsų krašto žiemojančius paukščius).
Auklėtojas: Siūlau žaisti žaidimą „Kur žiemoja paukščiai?
Štai kortelės su snaigė kairėje ir saule dešinėje. Jūsų užduotis yra sudėti iš siūlomų mažų kortelių kairėje pusėježiemojančių paukščių, o kur saulė – migruojančių paukščių.
(mokytojas patikrina užduotį kartu su vaikais)
Pedagogas: Puiku, vaikinai, jūs atlikote užduotį.
Kodėl sakoma, kad žiema – sunkus metas paukščiams?
Vaikai: (kalbėk).
Pedagogas: kaip jais prižiūrėti žiemą?
Vaikai:…
Auklėtojas: Ką galima naudoti kaip paukščių maistą žiemą?
Vaikai:…
Auklėtojas: Išties, žiema – sunkus metas paukščiams, ypač jei šalta ir sninga. Paukščiai neranda maisto po sniegu. Alkanas paukštis labai kenčia nuo šalčio. Žiemos dienos trumpos, o norint išgyventi nesušalus, reikia suvalgyti daug daugiau maisto nei vasarą.
Reikia palaikyti paukščius, pagaminti jiems lesyklėles ir nepamiršti atnešti jiems lesalo. Tai labai naudingas dalykas. Tikslas: Paukščių stebėjimas gamtoje.
Užduotys:
- įtvirtinti žinias apie žiemojančius paukščius
- susidaryti idėją, kaip žiemojantys paukščiai gauna maisto
- ugdyti norą jais rūpintis ir saugoti.
Ekskursijos eiga
Organizacinis momentas: pūga vėl nuslūgo,
Nuplėšia sniego kepures.
Paukštis visiškai sušalęs,
Sėdi sukišęs letenas.
Mokytojas užduoda vaikams klausimus.
Kokie paukščiai vadinami žiemojančiais paukščiais?
Ką jie valgo?
Kokius žiemojančius paukščius žinai?
Kodėl žiemojantys paukščiai neskrenda žiemoti į šiltesnius kraštus?
Kaip žmogus gali padėti žiemojantiems paukščiams?
- Žiemojantys paukščiai nuo mūsų neskrenda į šiltesnius kraštus, nes maisto randa net žiemą. Jie minta pumpurais, augalų sėklomis ir vaisiais, paslėptais vabzdžiais ir ieško maisto šalia žmonių gyvenamosios vietos. Kai kurie paukščiai žiemą miršta nuo šalčio. Žiemojantiems paukščiams padėti gali žmonės – zylėms duodama nesūdytų lašinių, žvirbliai mėgsta soras ir sėklas.
Logopedas: Sniegas plazda ir sukasi, lauke balta
Ir balos virto skaidriu stiklu.
Sode, kuriame dainavo kikiliai, pažvelk šiandien -
Kaip ir rožiniai obuoliai, ant šakų puikuojasi buliai.
Kas gali pasakyti, kas žino, kada tai atsitiks?
Vaikai: Žiemą!
Logopedas: Tiesa, žiemą. Kiekvienas, kuris atidžiai klausėsi mįslės, išgirdo paukščių vardą. Kokius?
Vaikai: Buliai.
Pedagogas: Kokie tai paukščiai? Kaip atspėjote, kad tai bukas? Tiesa, jo krūtinė raudona. Ne veltui mįslėje jis lyginamas su obuoliu. Papasakok man, Mironai, apie taurę. Vaikinai, kas žino, ką valgo buliai? (Vaikų atsakymai). Taip, buliai lesa šermukšnio uogas. Kokius dar paukščius matome parke?
Vaikai: Varna.
Pedagogas: Kas nori papasakoti apie varną, kokia ji? (Vaikų atsakymai). Tai va, varna didelė ir pilka. Ką ji valgo? Varnos renka trupinius ir kito maisto gabalėlius.
Vaikai taip pat kalba apie šarką, žvirblį ir balandį.
Pedagogas: Ir šis paukštis yra dažnas svečias mūsų lesykloje. Kaip tai vadinasi?
Vaikai: - Zyle.
Pedagogas: Kaip manai, kodėl taip vadinasi? (Vaikų atsakymai). Tai tiesa, nes jo galva, sparnai ir uodega yra mėlynos spalvos.
Pedagogas:Žiemą paukščiams sunku gyventi. Kodėl jie neskrenda į šiltesnius kraštus, pavyzdžiui, starkiai, stačiakampiai ir kregždės? Kodėl jie lieka? (Vaikų atsakymai). Viskas teisinga, nes zylės, šarkos, varnėnai, balandžiai, žvirbliai yra žiemojantys paukščiai. Jie lieka pas mus žiemą, kad mūsų gyvenimas būtų linksmesnis. Žiemą paukščiams sunku gyventi, o kad jiems būtų lengviau gauti maisto, jie buriasi į pulkus. Kaip galime padėti paukščiams žiemą? (Vaikų atsakymai).
Logopedė skaito A. Jašino eilėraštį:
Lesinkite paukščius žiemą! Tegul ateina iš visur
Į jūsų verandą kaip į namus plūstels pulkai žmonių.
Sunku suprasti, kiek jų pasaulyje miršta.
Tačiau mūsų širdyse yra šiluma ir jiems.
Pripratinkite paukščius prie lango šaltyje,
Kad nereikėtų pavasario sveikinti be dainų.
Dinaminė pauzė:
Pilkos varnos atskrido ir susėdo prie mūsų lesyklos.
Aplink lesyklą pešdavo, pešdavo, šokinėjo.
Visi suvalgė skanėstą ir tyliai nuskrido.
Logopedas skaito eilėraštį:
Šaltyje letenos šąla
Prie pušies ir eglės.
Koks stebuklas -
Ant beržo prinokę obuoliai!
Ateisiu arčiau jos
Ir aš negaliu patikėti savo akimis -
Skaisčiai raudonųjų bulių pulkas
Įstrigo aplink medį!
(I. V. Kravčenka)
Mokytojas veda pokalbį:
– Ką autorius lygina su prinokusiais obuoliais? (Bulkiai).
- Bulbai yra paukščiai.
– Kada pas mus atkeliauja buliai? (Praėjus pirmosioms šalnoms)
– Bulkiai yra migruojantys paukščiai, tai yra, jie per trumpą atstumą juda iš vienos vietos į kitą ieškodami maisto, žiemojimo, poilsio?
– Ką valgo buliai? (Šermukšnio, viburnumo, kadagio uogos ir augalų sėklos, kai kurie vabzdžiai).
– Kaip atrodo bukas? (Vaikų atsakymai)
– Taip, vaikinai, bulių patinas turi melsvai pilką nugarą, akinamai baltą uodegą, juodą uodegą ir sparnus bei ryškiai raudoną krūtinę. Patelė kuklesnės spalvos – jos krūtinė ne raudona, o tamsiai pilka.
- Ar žinai, kaip elgiasi buliai? (Vaikų atsakymai.)
- Šie paukščiai yra lėti, nerangūs, svarbūs, įžūlūs, įžūlūs. Jie lėtai skraido nedideliais būreliais nuo medžio prie medžio, lėtai pešdami šermukšnio uogas.
– Kaip skamba bulių švilpukas? Skambant fleitai: švelnus, liūdnas. Klausyk. (Mokytojas paleidžia garso įrašą, kaip švilpia buliai)
– Kaip galime padėti šiems paukščiams žiemą? (Vaikų atsakymai).
– Žmonėms svarbiausia taisyklė – nesikišti į gamtą ir rūpintis savo mažaisiais plunksnuotais draugais! Be jų mūsų gyvenimas taps nuobodus ir „bjaurus“.
Lauko žaidimas „Bullfinches“
Bulvikai. Bulvikai.
(Vaikai stovi veidu į ratą, ploja rankomis į šonus).
Vienas, du, trys.
Vienas, du, trys.
(Sulenkite tris abiejų rankų pirštus, pradedant nuo didžiųjų.)
Atvažiavome, atsisėdome,
(Likusius du pirštus sulenkite ant kiekvienos rankos.)
Jie paplepėjo ir nuskrido.
(Jie bėga ratu, plasnodami rankomis kaip sparnais.)
Jie skrido į dangų.
(Jie sustoja ir mojuoja sukryžiavę delnus.)
Kokie stebuklai!
(Jie iš nuostabos ištiesia rankas.)
- Puiku, vaikinai!
– O dabar lesinsime žiemojančius paukščius. Pakabinkime jiems lesyklėlę su skanėstais.
– Kuo vaišinsime paukščius? (soros ir sėklos).
-Ir mes taip pat norime papasakoti apie duonos trupinius. Duonos trupiniai šaltyje sušąla, o paukščiams pradėjus juos pešyti, trupiniai gali įstrigti gerklėje ir paukštis žūs. Todėl duonos trupiniais geriau nemaitinti!
– Mūsų ekskursija baigėsi. Bet dar galime stebėti žiemojančius paukščius pakeliui į darželį.

Tiesioginės edukacinės veiklos parengiamojoje grupėje santrauka tema: “ Migruojantys paukščiai»

Tikslas:
1. Supažindinkite vaikus su migruojančiais paukščiais, išsiaiškinkite, kodėl jie taip vadinami. Žodyno šia tema išplėtimas ir aktyvinimas. Vaikų pažintinių interesų ugdymas
2. Toliau mokykite vaikus formuoti mažybinius žodžius - naminių gyvūnėlių vardai daiktavardžiai; onomatopoetiniai veiksmažodžiai.
3. Ugdykite įgūdžius rašyti aprašomąją istoriją pagal diagramą. Stiprinti galimybę parinkti objektų apibrėžimus, objektus – veiksmus. Suaktyvinkite temos žodyną. Ugdykite dėmesį, atmintį, smulkiąją motoriką. Ugdykite rūpestingą požiūrį į savo gimtojo krašto gamtą.

Parengiamieji darbai: stebėti paukščius gamtoje, klausytis muzikinių kūrinių su paukščių balsais, kalbėtis su vaikais, spėlioti mįsles, skaityti grožinę literatūrą „Kas atskrido į lesyklą? Bianchi, Zotovo „Apie paukščius“.

Įranga:
- plakatas su gamtos, migruojančių paukščių vaizdais,
- diagrama, skirta sudaryti aprašomąjį pasakojimą apie migruojančius paukščius:
- temų paveikslėliai, kortelės, vaizduojančios migruojančius ir žiemojančius paukščius,

Organizacinis momentas. Įvadas į temą

Mokytojas deda iliustracijas prieš vaikus įvairių tipų migruojančių paukščių.

Vaikinai, šį rytą, kai ėjau į darbą, sutikau ką nors. O kas, sužinosite, jei atspėsite mano mįsles.

Pasislėpęs tarp šakų,
Lakštingala šlovingai gieda

Svarbu vaikščioti žeme,
Jis perveria žemę snapu,
Jis suvalgys kenksmingus, jis yra puikus!
O jo vardas... starkis

Kuriu lizdą po stogu
Iš molio luitų.
Viščiukams dedu ant dugno
Pūkuota plunksnų lova. (Martynas)

Vaikinai, kurioje pasakoje mergaitei padėjo kregždė? Kaip vadinasi ši pasaka? Kodėl kregždė padėjo? Į kokius kraštus ji skrido?

2. Temos pranešimas.

Šiandien kalbėsime apie migruojančius paukščius. Kregždė – migruojantis paukštis.

Kregždė pasakoje Nykštelė sustingo ir negalėjo skristi, vaikinai, padėkime kregždei. Kaip galime padėti? Jį reikia tinkamai pašildyti.

Kvėpavimo žaidimas

Vaikinai, užpūskime kregždę ir pašildykime.

3. Įvadas į temą.

Kaip manote, kodėl jie taip vadinami? Teisingai, nes paukščiai skrenda į šiltus kraštus.

Kokiu metų laiku tai vyksta? (Ruduo)

Vaikinai, kodėl migruojantys paukščiai išskrenda? (Atšalo, nyksta vabzdžiai, nubyra augalų sėklos, greitai užšals vandens telkiniai, paukščiams bus sunku gauti maisto)

4. Pagrindinė dalis.

Pedagogas:

Koks dabar metų laikas? (Dabar rudens metas)

Kokie rudens ženklai? (Dienos trumpėja, naktys ilgėja. Krinta lapai. Dažnai lyja. Migruojantys paukščiai skrenda į šiltesnius kraštus) Kokius migruojančius paukščius pažįstate? (Uogos, starkiai, kregždės, skroblai, gervės, laukinės žąsys, antys, gulbės, vėgėlės...

Antis - kvarcai (quack - quack quack)

Žąsys kaksto (ha-ha-ha)

Gegutė - gegutė (gegutė, gegutė)

Kregždė – čiulba

Gervė – ūžimas

Gerai padaryta, vaikinai, dabar atspėk, kas yra nepaprastas?

Žaidimas „Ar ketvirtas nelyginis?“ (loginiam mąstymui lavinti.)

Rokas, kregždė, varnėnas žvirblis. Kas tas keistas? - žvirblis, nes tai žiemojantis paukštis.

Balandė, kregždė, starkis, žąsis. Kas tas keistas? - balandis, nes tai žiemojantis paukštis.

Gegutė, gulbė, bukas, antis.

Varna, žvirblis, balandis, starkis.

Varnėnas, bokštas, antis, zylė.

Gervė, gandras, tauras, gulbė.

Žąsis, varna, kėkštas, gegutė.

Fizinė minutė „Paukščiai skraido“

Paukščiai skraidė aukštai (vaikai bėgo)

Paukščiai mojuoja sparnais (vaikai mojuoja rankomis),

Ir dabar jie nusileido (pritūpę)

Jų sparnai sulenkti (jie slepia rankas už nugaros)

Didaktinis žaidimas „Baik sakinį“

Lakštingalos akys mažos, kaip karoliukai, o kaip bus su bokštu? (didelės akys)

Staiga turi didelį snapą ir snapą, o kaip su lakštingala? (mažas snapas)

Lerys turi mažas kojas, o gervė? (didelės letenos)

Lakštingala turi ilgą, uodeguotą uodegą, bet kaip su lakštingala? (maža uodega)

Žaidimo pratimas „Kas turi ką? (žaidimas su kamuoliu)

Rokas turi uostus – uostus.

Antis turi ančiuką – ančiukus

Gulbė turi gulbės jauniklį

Lakštingala turi mažąją lakštingalą – lakštingala

Kranas turi mažytę gervę – kūdikių gerves

Pas strazdą – strazdą – strazdą

Siskinas turi siskinas - siskinas.

Gandras turi gandras – gandras

Varnėnas turi mažą varnėną – varnėnus.

Žaidimas „Surinkite paveikslėlį“. [Plėtra smulkiosios motorikos įgūdžius, dėmesys.]

Vaikinai, mūsų vokuose yra iškirptų paveikslėlių.

Išimkite į gabalus supjaustytas nuotraukas ir pabandykite jas surinkti.

Vaikams, kuriems sunku užbaigti, mokytojas teikia vaizdinę pagalbą, pateikdamas išsamų vaizdą.

Pasakykite mums, kieno atvaizdus sudėjote.

- Tai bamba. (migruojantys paukščiai)

Teisingai. Palyginkite savo vaizdą su visu paveikslėliu. ir kt.

Meninė ir produktyvi veikla. (Savybės būdvardžių daryba)

Mokytojas kviečia vaikus pažiūrėti paveikslėlį.

Vaikinai, pažiūrėkite į šiuos paukščius. Kas negerai?

Tai kregždė. Uodega nebaigta

Tai kranas. Nebaigtos krano kojos.

Tai lakštingala. Lakštingalos sparnas nebaigtas.

Tai gulbė. Gulbės kaklas nebaigtas.

Manau, dailininkui neužteko dažų ir nebaigė piešinių? Siūlau baigti brėžinius.

Pamokos santrauka.

Ar prisimeni, apie ką jie kalbėjosi?

Ką įdomaus sužinojote apie migruojančius paukščius?

Kaip jie randa kelią į šiltesnius kraštus ir grįžta pas mus?

Gerai padaryta šiandien! Jie daug kalbėjo apie paukščius ir rodė kruopštumą atlikdami darbus. O dabar, vaikinai, klausysimės ir išmoksime eilėraštį apie savo plunksnuotus draugus

Rūpinkitės paukščiais. Eilėraštis vaikams

Viktoras Korbolevas

Pradėjau piešti paukštį

Su siela, nesvarbu

Juk paukščius reikia saugoti,

Pasaulyje jų tiek mažai

Žemiau noriu parašyti:

Nešaudyk į paukščius

Nereikia žudyti paukščių

Ir nesugadink lizdų!

Jie ne tik dainuoja

Ir jie tiesiog skraido

Jie valgo vikšrus

Ir musės sunaikinamos

Jie dainuoja mums pavasarį

Padėkime jiems, vaikinai

Kad mūsų sodas spindėtų tyrumu

Ir lovos tapo žalios!!!