باز کن
بستن

دو چکیده از کلاس های گفتار درمانی برای ارائه با موضوع "تمایز l - d". اتوماسیون صدا، تمایز صدا -

اهداف:

  • آموزشی:
    • بیان صداهای L و Y را روشن کنید و شباهت ها و تفاوت ها را برجسته کنید.
    • برای دستیابی به تمایز واضح صداها توسط گوش و در تلفظ.
    • ادغام دانش در مورد ویژگی های صداها؛
    • به درستی صداها را با حروف مربوطه مرتبط کنید.
    • به کودکان بیاموزیم که معماها را حدس بزنند، تا مقایسه های شاعرانه زیربنای معما را درک کنند.
  • اصلاحی:
    • توسعه آگاهی و تحلیل واج.
    • روی توسعه کامل احساسات بینایی، شنوایی و حرکتی کار کنید.
    • پیشگیری از خطاهای دیسگرافی؛
    • توسعه مهارت های حرکتی ظریف دست ها.
  • آموزشی:
    • آموزش توانایی درک تکلیف یادگیری؛
    • ایجاد علاقه پایدار به کلاس های گفتار درمانی.

تجهیزات:آینه، پروفایل های بیان صدا، تصاویر خلقی، کامپیوتر، ارائه.

طرح درس.

I. لحظه سازماندهی
II. ژیمناستیک مفصلی.
III. بیان صداها.
IV. مقایسه نامه
V. تمایز در انزوا، در هجا.
VI. فیزمنتکا.
VII. تمایز کلمه
هشتم. تمایز در جملات
IX خلاصه درس.
X. تکالیف
XI. ارزیابی فعالیت های دانش آموزان.

فرآیند مطالعه

I. لحظه سازماندهی

در کلاس های گفتار درمانی چه می کنیم؟

تلفظ صداها به وضوح
ما با دقت گوش می دهیم.
حروف را درست خواندیم
آنها را با دقت می نویسیم.

اهداف:باید یاد بگیریم:

  • صامت های نرم را به وضوح و درست تلفظ کنید [Y] و [L"].
  • شنیدن و تشخیص صامت های نرم نزدیک در مفصل [Y] و [L"].
  • خواندن هجاها و کلمات با حروف Y و L.
  • کلمات را به درستی تغییر دهید

II. ژیمناستیک مفصلی

  • "لبخند (قورباغه)"
  • "بیل"
  • ماساژ زبان:

1) "زبان شیطون را تنبیه کنید" - با لب های خود از نوک به وسط و پشت زبان خود را کف بزنید.
2) "زبان خود را با دندان از نوک تا وسط و پشت گاز بگیرید"
3) "ماهی را تمیز کنید" - زبان را بیرون بیاورید، آن را با دندانهای ثنایای بالایی "خراش دهید".
4) "زبان شیطون را تنبیه کنید" - با لب های خود از نوک تا وسط و پشت زبان خود را کف بزنید.

  • "بیدمشک عصبانی"
  • "اسلاید"

III. بیان و شخصیت پردازی صداها

به طور متناوب صداها را تلفظ کنید، سعی کنید حرکت زبان را احساس کنید:

Y - L، Y - L"؛ L "- Y; L" - Y.

تفاوت صدا و حرف چیست؟
- صدا را می شنویم و تلفظ می کنیم و حرف را می بینیم، می نویسیم، می خوانیم.

هجاها را بخوانید:

آی، ایل، صنوبر، اوه، ال، اوی، یول، یول، ای، یال.
Le - th، lu - yu، la - I، li - th، le - yo، le - e.

VI. فیزمنتکا

تمرین برای مهارت های حرکتی ظریف دست: "اسم حیوان دست اموز".
گوش ها د لمسافرخانه ها هبرای هفتمکی (همه انگشتان ابتدا در یک دوربین.)
آنها از بوته ها بیرون می آیند.
(انگشت اشاره و وسط را بالا بیاورید. آنها را به جلو و عقب ببرید.)
او و پرش هتی، و می پرد. (با ضربان شعر آرنج روی میز می زند.)
وزن لآن را برای هفتمچت کردن

VII. تمایز در کلمات

1. معماها را بخوانید و حل کنید.

حدس بزن هفتمآن ها برای جانور من:
من یک درخت روی پیشانی ام دارم من. (در باره لین)

"جوجه جیر جیر!"
پرش به دانه
به لیو هفتم، نه عبایی هفتم.
من بوده ام هفتم …? (گنجشک هفتم)

ما عادت کرده ایم لو به او
اما او یک جادوگر است هفتم:
او با من است هفتماو صحبت می کند
صداهای دروزی هفتم. ( سلولی هفتمآن ها لایفون)

او تقریباً شبیه یک میمون است لاسین،
با پوست ضخیم هفتم، آبدار هفتم,
نقص لیکی بخور -
کیسلی هفتمخیلی خیلی. (Lمن هستم)

2. شخصیت های افسانه را نام ببرید و صداهای L، Y را به وضوح تلفظ کنید:

در چه کلماتی با صدای Y، L، هر دو صدا مواجه شدید؟

3. بازی "یک کلمه به من بگو". تحلیل هجا-صدای حدس اول.

جانور به خواب رفت و یال خود را پنهان کرد هفتم.
دم با منگوله هفتمبازیگوشانه هفتم
من لمس می کنم، osme لایو،
آره میترسم بیدار بشه... لاین

هشتم. تمایز در جملات

جملات را مطابق مدل تغییر دهید:

وو کو لو یک طوطی هفتم.
- این شرکت است. لطوطی یینگ هفتم.
در Lیوشی کو هفتمکا.
- این Lیوشینا کو هفتمکا.
در Lایدز له هفتمکا.
- این Lقابل اعتماد و متخصص له هفتمکا.
در L yuby برای هفتمکا.
- این لوبین است هفتمکا.
در Lوای ها هفتمکا.
- این …
در L enes ل ine هفتمکا.
- این …

IX خلاصه درس

امروز تشخیص چه صداهایی را یاد گرفتیم؟
این صداها چگونه متفاوت هستند؟

X. تکالیف(به صورت چاپی، چسبانده شده در دفترچه).

XI. ارزیابی فعالیت های دانش آموزان.

منابع اطلاعاتی

1. لوپوخینا I.S.گفتار درمانی تمریناتی برای توسعه گفتار. "Delta" S. - P. 1999.
2. پارامونوا ال.جی.درست صحبت کنید و بنویسید "دلتا" "آکواریوم" 1996.
3. کوزیروا ال.ام."آلبوم بزرگ لوگوپدی". اتوماسیون صداها در گفتار یاروسلاول. آکادمی توسعه. 2006.
4. Konovalenko V.V. Konovalenko S.V. تصحیح تلفظ صدای «ی».
5. Tkachenko T.A.استفاده از دقیقه های فیزیکی برای رشد مهارت های حرکتی انگشتان در کودکان پیش دبستانی. // آموزش پیش دبستانی 1368 شماره 3 ص. 36-40
6. ارائه "33 خواهر".
7. کلیپرت در پس زمینه شفاف


تمایز صداهای L - Y در پیچاندن زبان

به ابتدای هر قافیه با دقت گوش دهید. تعداد مناسب هجاهای یکسان را برای مطابقت با قافیه اضافه کنید.

یک آناناس خوشمزه در کیسه است، به عنوان، به عنوان، به عنوان.

باربوس استخوان را آورد، os-os-os، os-os-os.

گله ساوسیسکین ترسو، سبیل، سبیل، سبیل نبود.

من با سورتمه پایین می روم، است-هست-هست-هست-هست.

جغدها به جنگل پرواز کردند، es-es-es، es-es-es.

صدای بیس بلندی شنیدم، به عنوان، به عنوان، به عنوان.

در بشقاب زردآلو، os-os-os، os-os-os.

آنجا، در اسکله، یک پرتاب، به عنوان، به عنوان، به عنوان.

تصحیح تلفظ صدای C در هجاهای معکوس مختلف

به دنبال بزرگسالان، به وضوح، بدون عجله، "سوت" های هجای مختلف را تکرار کنید.

همانطور که-ما-است-او-همانطور که-ما-است-اس-اس-ما

os-is-us us-is-os os-es-as us-os-es

مرحله چهارم

درست کردن صدا با کلمات

تثبیت تلفظ صدای C در ابتدای کلمات. توسعه توجه شنوایی و حافظه

معنی کلمات ناآشنا را بررسی کنید. واضح است که با برجسته کردن صدای C با صدای خود، هر 3 کلمه را تکرار کنید. سپس 5 کلمه را از حفظ نام ببرید.

باغ - آب میوه - گربه ماهی. سوپ - عوضی - خودم. جغد - نوشابه - صد. ریختن - پر - راضی کننده. سوف پیک - خشک - سینه. کشتی - کیسه - روز. خشک - سورتمه - مهدکودک. چکمه - پسر - ماشین.

تثبیت تلفظ صدای C در وسط کلمات. توسعه توجه شنوایی و حافظه

معنی کلمات ناآشنا را بررسی کنید. واضح است که با برجسته کردن صدای C با صدای خود، هر 3 کلمه را تکرار کنید. سپس خودتان 5 کلمه را نام ببرید.

زنبور - داس - روباه. من حمل می کنم - می گذرم - در جنگل. پابرهنه - مورب - جنگل. قطعه - جوراب - ماسه. ترازو - بینی - سبیل. قیطان - مهره - سبیل. ظروف - روسری - بسته. کالسکه - ماسک - رقص.

تثبیت تلفظ صدا ج. شکل گیری مهارت های تجزیه و تحلیل صدا

8 تا 10 تصویر از پیوست 5 بچینید. به ابتدای کلمه گوش دهید. شیئی را که بزرگسال به آن فکر می کرد نشان دهید و نام ببرید. اگر موفق به نام گذاری شیئی شوید که در تصاویر نیست، یک جایزه اضافی دریافت خواهید کرد!

لی... او... کاپو... فا...

کام ... آنا ... خودکار ... زیر ...

بو... و... نه... مثل...

* تلاش كردنتلفظ کنیدشروع کنیدکلماتبنابراین, چگونهآی تیشنیده شد ("ویس", "ناسوک"), ولینهچگونهاملا شد ("ترازو", "جوراب"). یاد آوردن, چیکودکجهت داربر رویصدا دادنلایهوا, ولینهبر رویخودنوشتن. برآورده شودتمرینقبل ازآن هااز آنجا که, تاکودکنهارادهاستوارتعريف كردنهمهکلماتبرآنهاشروع.

تثبیت تلفظ صدای C در ابتدا، وسط و انتهای کلمات. توسعه ادراک واج

تصاویر ضمیمه 5 را بچینید. ابتدا کسانی را انتخاب کنید که نامشان با صدای C شروع می شود. آنها را در یک توده قرار دهید. واضح است که با برجسته کردن صدای C با صدای خود، هر شی را 3 بار نامگذاری کنید. اگر نام عکس را درست گفته اید، آن را کنار بگذارید. تصاویری که با اشتباه نامگذاری شده اند را دوباره در یک توده قرار دهید و کلمات را 5 بار واضح و با صدای بلند تلفظ کنید.

همین کار را با تصاویر پیوست 5 که در نام آنها صدای C در وسط و انتهای کلمه شنیده می شود، انجام دهید.

تصحیح تلفظ صدای ج در کلمات تکراری.

پرورش حس قافیه

به سوال بزرگسالان با یک کلمه قافیه پاسخ دهید. سپس، به وضوح، با برجسته کردن صدای C، آن را به تعداد مورد نیاز تکرار کنید تا "پاسخ-تکرار" دریافت کنید.

بزرگسال صحبت می کند کودک صحبت می کند

دو تا کاسه رو به کی بدم؟ بیدمشک، بیدمشک، بیدمشک، بیدمشک.

باران از کجا از بهشت ​​می بارد؟ به جنگل، به جنگل، به جنگل، به جنگل.

چه کسی دمپایی را روی مبل برد؟ سگ، سگ، سگ، سگ.

چه چیزی را نتوانستید بنوشید؟ آبمیوه، آبمیوه، آبمیوه، آبمیوه.

همسایه برای ما چه آورد؟ کواس، کواس، کواس، کواس.

چه چیزی به لوبیا اضافه کنم؟ نمک، نمک، نمک، نمک.

تصحیح تلفظ صدای C در کلمات. توسعه حافظه و تفکر منطقی

تصاویر پیوست 5 را مرتب کنید. آنها را در گروه ها (حیوانات، گیاهان، وسایل حمل و نقل، وسایل خانه و غیره) مرتب کنید. به تصاویر یک گروه نگاه کنید و سعی کنید تا حد امکان کلمات را به خاطر بسپارید. سپس پشت خود را به تصویر برگردانید و به وضوح، صدای C را با صدای خود برجسته کنید، اشیاء را از حافظه نام ببرید.

تصحیح تلفظ صدای ج در ترکیب کلمات با حرف اضافه در

از یک پسر و یک دختر از ضمیمه 2 عکس بگیرید. نام های با صدا (سونیا و سانیا) را به آنها بدهید. سپس تصاویر ضمیمه 5 را بردارید و تصاویر را به دلخواه بین بچه ها به اشتراک بگذارید. ترکیب کلمات حاصل را 3-4 بار بگویید.

مثلا: کیف سونی. سونیا مهره دارد. سانیا یک هواپیما دارد. سانیا سابر دارد.

رفع تلفظ صدای C در کلمات مختلف

ترکیب هجایی مهارت سازی

تجزیه و تحلیل صدا-هجا

از ضمیمه 2 هجای "تریلر" و از ضمیمه 5 همه تصاویر را بگیرید. تصاویر را بچینید و همه کلمات را بگویید و آنها را به هجا تقسیم کنید. تعداد هجاها را در همه کلمات بشمارید (برای این کار دست خود را زیر فک پایین قرار دهید و حرکات آن را بشمارید). سپس هر شیء را در «تریلر» هجای مناسب «قرار دهید».

بهتر است تصاویر را در کنار "کالسکه ها" نه در انبوه، بلکه در ردیف های عمودی قرار دهید. بنابراین بررسی صحت کار برای کودک و بزرگسال آسان تر خواهد بود.

رفع تلفظ صدای C در پیچان زبان

معنی کلمات ناآشنا را بررسی کنید. واضح است که با برجسته کردن صدای C، هر کلمه را 5 بار با سرعت تند تکرار کنید، در حالی که صدا و وضوح تلفظ را حفظ کنید.

ترکیب، فرود، سوت، تقاضا، کامیون کمپرسی، توانا، سوسیس، بیدار، نجات غریق، پمپ، یخ، فضا، درخت کاج، تک نواز.

تصحیح تلفظ صدای C در کلمات. توسعه تفکر منطقی

واضح است، با برجسته کردن صدای C، نام همه حیوانات (داچشوند، زنبور، فیل، کرگدن، روباه، بلبل) را بنویسید. حیوانات را از بزرگ‌ترین به کوچک‌ترین فهرست کنید و سپس ترتیب را برعکس کنید و از کوچک‌ترین به بزرگ‌ترین نام ببرید.

تثبیت تلفظ صدای C در ابتدا، وسط و انتهای کلمات. شکل گیری مهارت های تحلیل صدا

از ضمیمه 3 نمودارهایی که موقعیت صدا را در کلمه نشان می دهد، بگیرید. تمام تصاویر ضمیمه 5 را بچینید و نام آنها را بگویید و صدای C را برجسته کنید. سپس هر تصویر را زیر نمودار مربوطه قرار دهید.


تصور کنید که فیگورهای به تصویر کشیده شده از مواد مختلف ساخته شده اند. نام ببرید اگر از یخ (شیر یخی، صنوبر یخی و غیره) یا خاک رس (دلفین سفالی، زنبق گلی، مهر سفالی و غیره) ساخته شده باشند چه خواهند بود. به وضوح از ترکیب کلمات طرفدار بگویید، تلفظ صداهای L و Y را دنبال کنید.


مرحله دوم

تفاوت صدا L - Yدر جملات و گفتار متصل

تمایز صداهای L - Y در کلمات مختلف جمله

لنا دامن دارد. لیوبا توت دارد. لنی ید دارد. لئو یک تی شرت دارد. لودا یک قایق تفریحی دارد. یانا لیمو می خورد. یانا یک لیمو دارد. یانا یک شیر دارد. یانا یک دریاچه دارد. یانا کره دارد.

تمایز صداهای L - Y در یک کلمه از یک جمله

جملات را واضح بیان کنید. تلفظ صداهای L و Y را دنبال کنید.

یولیا و ایلیا در چمنزار قدم می زنند. ایلیا خط کش دارد، یولیا چسب دارد. ایلیا و یولیا در امتداد کوچه قدم می زنند. جولیا از قوطی آب می ریزد. ایلیا چسب را در یک شیشه می ریزد. لیلیا و یولیا لباس زیر را پشت دروازه نمی گذارند. لیلی در حال آبیاری نیلوفر از آبپاش است. در کوچه یولیا صنوبر، نمدار و افرا وجود داشت. قوها در پاییز به سمت جنوب پرواز می کنند. جولیا و ایلیا کاغذ دیواری را با چسب کاغذ دیواری می چسبانند. خاله لیا به آنتالیا پرواز می کند.

تمایز صداهای L - Y در قافیه

شعر را واضح بگویید. تلفظ صداهای L و Y را دنبال کنید.

یخ زدگی روی شاخه های صنوبر خوابیده بود، ایلیا من چنین آدم تنبلی است،

شاخه های صنوبر سفید شد. فقط به من استراحت بده

یک قوطی آبیاری داد:
ما رانندگی کردیم، ما رانندگی کردیم، - من نمی ریزم!

با ماشین به سمت سوراخ رفتیم. -خب پس ظرفا رو بشور.

دور گودال راندند یا کتابها را با چسب چسباندند،

و رفتیم خونه به گربه آب بده!

اما تنبل در پاسخ:

نه! نه! نه! من یک آبخوری دارم

آه، چه آب خوری، پروانه ها بلند پرواز می کنند،

آیا آبخوری جدید من را دیده اید؟ پروانه کم پرواز می کند

آب یخ، آب ذوب پروانه ها دورتر پرواز می کنند،

من آن را پر می کنم و گل ها را آبیاری می کنم. پروانه نزدیک پرواز می کند!


تمایز صداهای L - Y در پیچاندن زبان

ابتدا با سرعت آهسته و سپس با سرعت تند صحبت کنید و در عین حال وضوح و حجم تلفظ را حفظ کنید. تلفظ صداهای L و Y را دنبال کنید.

سایه، سایه عرق، یک حصار واتل در امتداد خیابان وجود دارد.



من در امتداد خیابان راه می روم، دارم یک لوله بلند می دم.

کولیا چاقو می زند، ایلیا قوطی آبیاری را می شست.

در دروازه آنتیپا یک آهک نازک و نازک وجود دارد.

ما خوردیم، تنچ را در صنوبر خوردیم، آنها به سختی در آخر خوردند.

ما خطوطی را دیدیم که یکی بلندتر از یکی بود.

تمایز صداهای L - Y در داستان ها

واضح است، با برجسته کردن تمام صداهای L و Y، ابتدا هر جمله و سپس کل داستان را تکرار کنید.



زنبق

یولیا و اولیا در باغ قدم می زدند. اولیا یک هلی کوپتر دارد، یولیا یک قوطی آبیاری دارد. کوچه آهکی پشت خانه. در کوچه نیلوفرهایی وجود دارد. اولیا آب را در یک آبخوری می ریزد و به یولیا می دهد: "جولیا، مزارع نیلوفر!" جولیا تمام نیلوفرها را به یکی آب می دهد! جولیا و اولیا عاشق باغ خود هستند.

بابا عشق

اولیا بابا لیوبا را دارد. بابا لیوبا مدت زیادی است که بیمار است. اولنکا هنوز کوچک است، او به داروخانه نمی رود. مادر علیا به داروخانه می رود. اولنکا بابا لیوبا را دوست دارد. اولیا به زن بیمار لیوبا قطره، قرص، آب در لیوان می دهد. یک بار اولنکا با دیدن تعداد زیادی قرص روی میز شروع به گریه کرد و گفت: "بزرگ! من می توانم همه قرص ها را برای تو بنوشم، اما مریض نشو!»

روی زمین بازی

تولیا و ویتالیک همیشه با هم راه می رفتند. در زمستان، آنها سوار بر پیست های یخ می شدند، یک آدم برفی می ساختند، یخ های طولانی را خراب می کردند. خود تولیا و ویتالیک یک پیست اسکیت در نزدیکی خانه ریختند. بچه های خانه های همسایه با هم روی زمین اسکیت اسکیت کردند. سوار اسکیت شدم و لنیا کوچولو. تولیا و ویتالیک به لنا کمک کردند. همه بچه ها خوش گذشت. مادر لنین برای تولیا و ویتالیک کیک لیمویی خوشمزه پخت.

تلفن همراه

یک تابستان، گالیا و لیدا به جنگل رفتند. آنها در جنگل قدم زدند، تاج گل بافی کردند و به دنبال توت فرنگی بودند. پرندگان در جنگل آواز می خواندند، گلهای وحشی شکوفه می دادند. گالیا و لیدا مدت طولانی در جنگل قدم زدند و گم شدند. بعد بچه ها یاد موبایل افتادند. به خانه زنگ زدند، پدر لیدا. پدر با ماشین به جنگل آمد.

به 3 کلمه عملی با صدای مشابه گوش دهید و آنها را به ترتیب تکرار کنید و صداهای L و Y را به وضوح تلفظ کنید.

Sawed - sawed off - filed; چسباندن - چسب - چسب؛ peep - peep - peep; ریختن - ریختن - ریختن; بیا برویم - رسیدیم - با هم برخورد کردیم. چپ - نقل مکان کرد - چپ.

تمایز صداهای L - Y در ترکیب های کلمه ای که به طور مستقل تشکیل شده اند

تصور کنید که فیگورهای به تصویر کشیده شده از مواد مختلف ساخته شده اند. نام ببرید اگر از یخ (شیر یخی، صنوبر یخی و غیره) یا خاک رس (دلفین سفالی، زنبق گلی، مهر سفالی و غیره) ساخته شده باشند، چگونه خواهند بود. ترکیب کلمات را به وضوح تلفظ کنید، تلفظ صداهای L و Y را دنبال کنید.


مرحله دوم

تفاوت صدا L - Yدر جملات و گفتار متصل

تمایز صداهای L - Y در کلمات مختلف جمله

لنا دامن دارد. لیوبا توت دارد. لنی ید دارد. لئو یک تی شرت دارد. لودا یک قایق تفریحی دارد. یانا لیموناد دارد. یانا یک لیمو دارد. یانا یک شیر دارد. یانا یک دریاچه دارد. یانا کره دارد.

تمایز صداهای L - Y در یک کلمه از یک جمله

جملات را واضح بیان کنید. تلفظ صداهای L و Y را دنبال کنید.

یولیا و ایلیا در چمنزار قدم می زنند. ایلیا خط کش دارد، یولیا چسب دارد. ایلیا و یولیا در امتداد کوچه قدم می زنند. جولیا از قوطی آب می ریزد. ایلیا چسب را در یک شیشه می ریزد. لیلیا و یولیا کتانی را پشت دروازه حمل می کنند. لیلی در حال آبیاری نیلوفر از آبپاش است. در کوچه یولیا صنوبر، نمدار و افرا وجود داشت. قوها در پاییز به سمت جنوب پرواز می کنند. جولیا و ایلیا کاغذ دیواری را با چسب کاغذ دیواری می چسبانند. خاله لیا به آنتالیا پرواز می کند.

تمایز صداهای L - Y در قافیه

شعر را واضح بگویید. تلفظ صداهای L و Y را دنبال کنید.

یخ زدگی روی شاخه های صنوبر خوابیده بود، ایلیا من چنین آدم تنبلی است،

شاخه های صنوبر سفید شد. فقط به من استراحت بده

یک قوطی آبیاری داد:

ما رانندگی کردیم، ما رانندگی کردیم، - من نمی ریزم!

با ماشین به سمت سوراخ رفتیم. -خب پس ظرفا رو بشور.

دور گودال راندند یا کتابها را با چسب چسباندند،

و رفتیم خونه به گربه آب بده!

اما تنبل در پاسخ:

نه! نه! نه! من یک آبخوری دارم

آه، چه آب خوری، پروانه ها بلند پرواز می کنند،

آیا آبخوری جدید من را دیده اید؟ پروانه کم پرواز می کند

آب یخ، آب ذوب پروانه ها دورتر پرواز می کنند،

من آن را پر می کنم و گل ها را آبیاری می کنم. پروانه نزدیک پرواز می کند!


تمایز صداهای L - Y در پیچاندن زبان

ابتدا با سرعت آهسته و سپس با سرعت تند صحبت کنید و در عین حال وضوح و حجم تلفظ را حفظ کنید. تلفظ صداهای L و Y را دنبال کنید.

سایه، سایه عرق، یک حصار واتل در امتداد خیابان وجود دارد.

من در امتداد خیابان راه می روم، دارم یک لوله بلند می دم.

کولیا چاقو می زند، ایلیا قوطی آبیاری را می شست.

در دروازه آنتیپا یک آهک نازک و نازک وجود دارد.

ما خوردیم، تنچ را در صنوبر خوردیم، آنها به سختی در آخر خوردند.

ما خطوطی را دیدیم که یکی بلندتر از یکی بود.

تمایز صداهای L - Y در داستان ها

واضح است، با برجسته کردن تمام صداهای L و Y، ابتدا هر جمله و سپس کل داستان را تکرار کنید.



زنبق

یولیا و اولیا در باغ قدم می زدند. اولیا یک هلی کوپتر دارد، یولیا یک قوطی آبیاری دارد. کوچه آهکی پشت خانه. در کوچه نیلوفرهایی وجود دارد. اولیا آب را در قوطی آب می ریزد و به یولیا می دهد: "جولیا، مزارع نیلوفرها!" جولیا تمام نیلوفرها را به یکی آب می دهد! جولیا و اولیا عاشق باغ خود هستند.


بابا عشق

اولیا بابا لیوبا را دارد. بابا لیوبا مدت زیادی است که بیمار است. اولنکا هنوز کوچک است، او به داروخانه نمی رود. مادر علیا به داروخانه می رود. اولنکا بابا لیوبا را دوست دارد. اولیا به زن بیمار لیوبا قطره، قرص، آب در لیوان می دهد. یک بار اولنکا با دیدن تعداد زیادی قرص روی میز شروع به گریه کرد و گفت: "بزرگ! من می توانم همه قرص ها را برای تو بنوشم، اما مریض نشو!»

روی زمین بازی

تولیا و ویتالیک همیشه با هم راه می رفتند. در زمستان، آنها سوار بر پیست های یخ می شدند، یک آدم برفی می ساختند، یخ های طولانی را خراب می کردند. خود تولیا و ویتالیک یک پیست اسکیت در نزدیکی خانه ریختند. بچه های خانه های همسایه با هم روی زمین اسکیت اسکیت کردند. سوار اسکیت شدم و لنیا کوچولو. تولیا و ویتالیک به لنا کمک کردند. همه بچه ها خوش گذشت. مادر لنین برای تولیا و ویتالیک کیک لیمویی خوشمزه پخت.



تلفن همراه

یک تابستان، گالیا و لیدا به جنگل رفتند. آنها در جنگل قدم زدند، تاج گل بافی کردند و به دنبال توت فرنگی بودند. پرندگان در جنگل آواز می خواندند، گلهای وحشی شکوفه می دادند. گالیا و لیدا مدت طولانی در جنگل قدم زدند و گم شدند. بعد بچه ها یاد موبایل افتادند. به خانه زنگ زدند، پدر لیدا. پدر با ماشین به جنگل آمد.


3. تشکیل صدای پایه با

صدای C اغلب توسط کودکان تحریف می شود ، تلفظ پیچیده است و معمولاً برای مدت طولانی تشکیل می شود. این به عنوان پایه ای در رابطه با سایر صداهای سوت (CH, 3, 3b, C) عمل می کند که اصطلاحاً مشتقات آن هستند.

ماهیت و تعداد تمرینات در بخش با ویژگی های مشخص شده مطابقت دارد.


مرحله اول

گرم کردن صدا

درک صدای C در ابتدای کلمات

به تصاویر نگاه کنید و به دقت گوش کنید که چگونه یک بزرگسال نام خود را به درستی و نادرست تلفظ می کند. اگر تصویر درست است، دست خود را بالا ببرید و بگویید آره.اگر تصویر اشتباه است، سر خود را تکان دهید و بگویید نه



فانکی هیانکی فافنا سیاسنا

سورتمه تانک هانا کاج

شنکی تیانکی کاج ساشنا

سورتمه هانکی فسنا صحنه

شانکی شانکی shashna taena


اگر در پایان تمرین کودک به اشتباه گرفتن نام های صحیح و نادرست تصاویر ادامه دهد، بزرگسال تلفظ کلمات دیگر را با اولین صدای C به همین ترتیب تجزیه و تحلیل می کند (به لوتو، پیوست 5 مراجعه کنید).

اتوماسیون صدا [th]، تمایز [th] - [l].

  1. چندین بار صدا [th] را واضح و بلند تلفظ کنید، در حالی که لب ها لبخند می زنند، دندان ها نزدیک و قابل مشاهده هستند، نوک زبان در پشت دندان های ثنایای پایینی قرار دارد.
  2. صدای [th] را در ترکیب با مصوت ها تلفظ کنیدa، e، o، y (i، e، e، u).
  3. حرف "آی" را تلفظ کنید. و "اوه!" و برای کودک توضیح دهید که در چه مواردی از آنها استفاده می شود. همزمان حرکات صورت را انجام دهید. ای! - شگفت زده شدن (ابروها را بالا ببرید، تعجب را روی صورت به تصویر بکشید).

آخ! - درد می کند (ابروهای خود را اخم کنید، رنج را روی صورت خود به تصویر بکشید).

کودک، به دنبال بزرگسالان، حرکات را تکرار می کند و حرکات صورت را انجام می دهد.

4. بازی "حدس بزنید چه اتفاقی برای من افتاده است." یک بزرگسال یکی از حروف الفبا را "آی!" یا "اوه!"، و کودک به صورت خود بیان مناسبی می دهد - تعجب یا رنج. سپس بزرگسال همان حالات را به تصویر می کشد و کودک آنها را صدا می کند و می گوید "آه!" یا "اوه!"

5. تمرین "انگشت ها سلام می گویند" را هنگام تلفظ انجام دهید:

الف) هجاهای آه، اوه، هی، ث.

ب) صداها: d+a=i، d+o=e، d+e=e، d+y=u.

تمرین را ابتدا با دست راست، سپس با دست چپ و سپس با هر دو دست همزمان انجام دهید.

6. مثل پرنده بازی بخوان از کودک بخواهید جفت و زنجیر زیر را پشت سر خود بگوید:

a - i i - la i - i - la

اوه - یو یو - لی لی - لی - یو

u - u u - lu u - lu - u

ه - ای - له - ای - له

7. کلمات واضح بیان کنید:

آی - آی - آی - توپ را پرتاب کنید

اوه - اوه - آه - با آن دست

هی - هی - هی - محکم تر بزن

ال - ال - ال - درست روی هدف.

من - من - من، من - من - من - این آهنگ من است.

یو - یو - یو، یو - یو - یو - آهنگی را با صدای بلند می خوانم.

E - e - e، e - E - e - به شما می دهم.

یو - یو - یو، یو - یو - یو - در روز تولد شما.

8. اشعار را یاد بگیرید:

پاییز، پاییز، پاییز، برف

شاد باشید، شاد باشید، همه شاد باشید.

صنوبر شبیه جوجه تیغی است

صنوبر در سوزن، جوجه تیغی نیز.

ما رانندگی کردیم، ما رانندگی کردیم

با ماشین به سمت سوراخ رفتیم

گودال به اطراف سفر کرد

9. تکرار عبارت:

به سختی - به سختی لنا خورد.

از تنبلی نمی خواستم غذا بخورم.

10. بازی "آن را با محبت صدا کن".

از کودک بخواهید ابتدا تکرار کند،و سپس خودتان کلمات را تلفظ کنید.

یانا - یانوچکا

جولیا - یولچکا

ایگور - یگوروشکا

یورا - یوروچکا

یاشا - یاشنکا

11. بازی "یک کلمه اضافه کنید".

بزرگسال ابتدا جملات را برای کودک می خواند،برجسته کردن لغت آخر در سطر، و سپس، هنگام خواندن دوباره، از کودک دعوت می کند تا آنها را به تنهایی "اضافه کند".